ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan silah satışlarını denetleyen kurum, Kanada’nın 16 ileri düzey P-8A Poseidon gözetleme uçağı satın alması için onay verdi.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Salı günü yayımladığı bir bildiriyle Kanada’nın Boeing tarafından üretilen uçakları satın alma talebinin gereklilikleri karşıladığını doğruladı. Bildiride, ABD Kongresi’nin olası satıştan haberdar edildiği belirtildi.

Ajansın web sitesinde yayımlanan bir açıklamada, “Bu önerilen satış, Kanada’nın askeri yeteneklerini geliştirerek ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecek. Kanada, politik istikrarı ve ekonomik ilerlemeyi sağlama konusunda önemli bir NATO müttefiki olup, dünya genelinde askeri, barışı koruma ve insani operasyonlara katkıda bulunmaktadır” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Bu önerilen satış, Kanada Deniz Kuvvetleri’nin ABD ve diğer müttefik kuvvetlerle uyumlu çalışmasını ve ortak çıkarları olan görevlere katkıda bulunma yeteneğini artıracaktır. Bu, küresel düzeyde Kanada ile birlikte faaliyet gösteren ABD kuvvetlerinin ağa dayalı savaş kabiliyetini önemli ölçüde artıracaktır” ifadelerine yer verildi.

Liberal hükümeti, projede henüz kesin bir karar verilmediğini söylemek için büyük çaba sarf etti. Washington, satın almanın maliyetini 5,9 milyar dolar veya Kanada doları cinsinden 7,8 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Kanada, Mart ayının sonlarında resmi talepte bulunarak P-8A’nın Kanada Hava Kuvvetleri’nin gereksinimlerini karşılayan tek uçak olduğunu belirtti.

Potansiyel tek kaynak anlaşması, Quebec merkezli Bombardier’den eleştiri aldı. Şirket, programa teklif vermeyi planladığını söyledi.

Bombardier, Global Express (GE) 6500 jetinin askeri bir versiyonunu sunmayı planlıyordu – GE 6000 ile birlikte başarılı bir şekilde deniz gözetimi ve savaş alanı iletişimi yapılandırmasına dönüştürülmüştü.

Bombardier, General Dynamics ile ortak olduğu bir Kanada yapımı gözetim uçağının Hava Kuvvetleri tarafından inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

Kanada Hükümeti’nin talepleri arasında 16 adet P-8A Devriye Uçağı, 26 adet MIDS JTRS 5 (Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi Ortak Taktik Radyo Sistemi 5), 38 adet LN-251 için GPS/EGI (Gömülü Küresel Konumlama Sistemi/İnertiyel Navigasyon Sistemi), 25 adet AN/AAQ-24(V)N Büyük Uçak Kızılötesi Karşı Tedbirler (LAIRCM) Sistemi İşlemci Değişimi için Exelis Gömülü GPS Alıcısı (EGR) ile entegreli Sistem İşlemci Değişimi (LSPR), ve 22 adet AN/AAQ-24(V)N için Guardian Lazer Verici Birimleri (GLTA) bulunuyor.

Önerilen satış ayrıca ticari motorlar, Taktik Açık Görev Yazılımı (TOMS), Elektro-Optik (EO) ve Kızılötesi (IR) MX-20HD, AN/AAQ-2 Akustik Sistem, AN/APY-10 Radar, AN/ALQ-240 Elektronik Destek Önlemleri, NexGen Füze Uyarı Sensörleri, AN/ARC-210 RT-2036(C) Radyolar, AN/PRC-117G Manpack Radyolar (MPE-S tip II ile birlikte SAASM 3.7), AN/ALQ-213 Elektronik Karşı Tedbirler, AN/ALE-47 Karşı Tedbirler Dağıtıcı Sistemler, AN/UPX-43 Dost Düşman Tanıma (IFF) Sorgulayıcıları, AN/APX-123A(V) IFF Dijital Tanıtıcılar, KIV-78 IFF Mod 4/5 Şifreleme Uygulamaları, KIV-701A Şifreleme Çekirdek Modülleri, HF-121C radyoları için KY-100M, KY-58, KYV-5, KG-175 Şifreleyici Ağ Yakınsama Sistemi, AN/PYQ-10 V3 Basit Anahtar Yükleme Cihazları (SKL) (KOZ-21 Şifreleme Uygulamaları ile birlikte), ENTR(V)4 Alıcıya sahip Radiant Mercury Donanımı ve Yazılımı ile Entegre Yayın Sistemi (IBS) için donanım, yazılım, eğitim ve destek unsurlarını içeriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here