ABD Kongresi hipersonik silahları izleyebilen yeni bir uydu sistemini finanse etmek için Füze savunma Ajansı’nın bütçesini 130 milyon dolar artırdı.

Geleneksel balistik füzeleri ve uçuş sırasında manevra yapan hipesonik silahları tespit etmek için alçak yörüngeye konumlanacak uydular ile ABD füze uyarı mimarisinde devasa bir açığın kapanması hedefleniyor.

Kongre üyeleri, Füze savunma Ajansı’nın bütçesinde Hipersonik ve Balistik füzeleri izlemek için uzay sensörünü geliştirmeye fon ayrılmadığı eleştirisi yapmıştı. Aslında hipersonik silahları izleyebilen yeni bir uydu sisteminin hangi kurum tarafından bütçeleneceği tartışmaları yaşanmıştı. Program görünüşte Füze savunma Ajansı (MDA)’ya ait olsa da, Ulusal Savunma Uzay Mimarisi’ne (NDSA) yerleştirilen hipersonik algılama ve izleme çözümünün sadece bir parçası olduğundan kim tarafınan projelendirileceği tartışılıyordu.Bu ek bütçe ile Kongre üyeleri programdan MDA’yı sorumlu tutarak meseleyi şimdilik çözmüş gibi görünüyor.

Uzay alt yörüngede oluşturulacak takımyıldızı uyduları başlangıçta hipersonik tehditleri tespit edecek.Tehditler tek tek uyduların görüşüne girip çıkarlar, tehdidin gözetimi yörünge üzerinde bir ağ üzerinden uydudan uyduya geçecektir.Nihayetinde tehdidi yok etmek için gereken hedefleme verileri, hassas bir orta görüş alanı sensörüne sahip olan Hipersonik ve Balistik İzleme Uzay Sensörü’ne (HBTSS) iletilecektir.

Kaynak: C4ISRNET,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here