ABD Ordusu Mobile Protected Firepower projesi kapsamında 1.14 milyar dolar değerindeki hafif tank sözleşmesini General Dynamics firmasının kazandığını duyurdu.

ABD Ordusu, Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez yeni bir hafif tank satın alıp sahaya çıkarmaya hazırlanıyor. Hafif tank piyadelere savaş alanında düşman mevzilerine ve sığınaklara ateş gücünü yönlendirmek için kullanılacak.

Ordunun satın alma lojistik ve teknoloji sekreter yardımcısı Doug Bush basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ” prototiplemeden üretime giden ilk büyük platformumuz. ” ifadelerini kullandı.

Kara muharebe sistemleri program yöneticisi General Glenn Dean, Ordunun hedefinde 504 araç tedarik etmek olduğunu söyledi. İlk sözleşmede düşük oranlı üretim siparişiyle 96 adet hafif tank tedarik edilecek. General Dean ilk parti 26 tankın 19 ay sonra teslim edileceğini, bu da kabaca Aralık 2023’e denk geldiğini belirtti. İlk taburun tam donanımlı hafif tankları alması 2025 yılını bulacak.

Ordu ve General Dynamics Kara Sistemleri (GDLS) üretim aşamasında tedarik zinciri sorunları ile karşılacağını belirten Dean, ” Şu anda tedarik tabanında malzeme maliyetinde ve bulunabilirliğinde özellikle elektronik çiplerin büyük talep gördüğü elektronik alanda zorluklar görüyoruz. ” dedi.

Dean, Ordunun 2035 yılına kadar tedarikin büyük kısmını tamamlamayı, 2030 yılına kadar dört tabur donatmayı planladığını söyledi. Ordunun 2023 mali bütçe talebi ile Kongre’den 28 hafif tank için 356,7 milyon dolarlık tedarik fonu istedi.

Mobile Protected Firepower projesi kapsamında ABD Ordusu, 2018 yılında BAE ve General Dynamics Kara Sistemlerinden 12 prototip inşa etmesini istedi. Ocak 2021’de Fort Bragg’da askeri araçların değerlendirmesi başladı. Yaklaşık bir yıl süren değerlendirme sonucunda Mart ayında BAE Systems’in yarışmadan elendiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here