ABD Başkanı Joe Biden, güvenlik ortamındaki değişiklikler sebebiyle ABD’nin Avrupa’daki kuvvetlerini artıracağını söyledi.

ABD Başkanı Biden ve NATO liderleri, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşta yavaşlama belirtisi göstermediği için ittifakın doğu kanadını güçlendirmek amacıyla İspanya’nın başkenti Madrid’te bir araya geldi.

Zirvede açıklama yapan Biden, “Güvenlik ortamındaki değişikliklere karşılık olarak ve toplu savunmamızı güçlendirme adına bugün ABD’nin Avrupa’daki kuvvetlerini artıracağını ilan ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Biden, ülkesinin daha önce Avrupa’daki asker sayısını 100 bine çıkardığını hatırlatarak bunu artırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanlığı, Polonya’da 5. Kolordu Karargahı İleri Komutanlığı, bir Ordu garnizon karargahı ve bir saha destek taburundan oluşan kalıcı varlığın oluşturulmasından başlayarak kıta genelinde kuvvetlerini artıracağını duyurdu.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, bu konuşlandırmayı “NATO’nun Doğu Kanadı’ndaki ilk kalıcı ABD gücü” olarak nitelendirdi. Ayrıca Polonya’daki rotasyon kuvvetlerine sürekli destek verecek Zırhlı Tugay, Hava Tugayı ve tümen karargah unsurları bulundurulacak.

Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander gazetecilere verdiği demeçte, Polonya’daki konuşlandırma “değişen güvenlik ortamı, ABD’nin varlığı ve eğitimlerimizi sürdürmek için uzun vadeli konuşlandırmanın kabul edilmesi önemli” olduğunu söyledi.

ABD’nin doğu Avrupa’daki ek birlik konuşlandırması ise şöyle:

Romanya’da dönüşümlü bir Tugaya ev sahipliği yapacak. Baltık bölgesi ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın uzun süredir ülkelerinde kalıcı bir varlık talep etmelerine rağmen ABD Polonya’ya benzer kalıcı bir üs değişikliği taahhüt etmedi.Fakat dönüşümlü birlik konuşlandırmasını arttırma sözü verdi.

İspanya Rota’da bulunan deniz üssündeki 4 olan destroyer sayısını altıya çıkarmayı planlıyor. İngiltere’nin RAF Lakenheath üssüne iki filo F-35 gönderecek.

Almanya’ya bir hava savunma tugayı, kısa menzilli hava savunma taburu, idame destek taburu ve bir mühendis tugay karargahı kuracağı, bu kapsamda 650 ek askeri personel göndereceği kaydedildi.

Pentagon açıklamasında ayrıca ABD’nin İtalya’ya kısa menzilli bir hava savunma bataryası göndereceği ve 65 askerin görevli olacağı bu bataryanın Bakanlığın Almanya’da konuşlandırdığı kısa menzilli hava savunma taburunun alt birimi olacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here