ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, önceki başkan Bob Menendez döneminde Kahire ile ilişkileri sarsan bir skandalın patlak verdiği bir dönemde, Mısır’a yönelik insan hakları endişeleri nedeniyle 235 milyon dolarlık askeri yardımın engelleneceğini duyurdu.

Cardin, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a yönelik yaptığı açıklamada, yardım fonlarının “belirli insan hakları ilerlemesi sağlanana kadar” tutulacağını ifade etti.

Cardin, “Mısır hükümetini ve tüm hükümetleri insan hakları ihlalleri konusunda sorumlu tutmanın önemli olduğuna inanıyorum.” dedi.

Demokrat Partisi üyesi olan Cardin, özellikle Mısır’da yaklaşık 60,000 siyasi mahkum bulunduğuna dikkat çekerek daha fazla affa ve gözaltı uygulamalarında büyük reformlar çağrısında bulundu. Ayrıca, siyasi muhalefet, sivil toplum ve bağımsız medyanın daha fazla alan ve destek görmesini talep etti.

Bakanlık geçen ay önümüzdeki yıl için Mısır’a yönelik 1.215 milyar dolarlık askeri yardımı onaylamıştı.

Blinken, Mısır’ın bu koşulları yerine getirmediğini belirtti, ancak ulusal güvenlik çıkarlarına atıfta bulunarak yardıma ilişkin kısıtlamaları kaldırdı.

Dışişleri Bakanı Blinken, siyasi mahkumların serbest bırakılması konusundaki ilerlemeye bağlı olan yaklaşık 85 milyon dolar değerindeki ayrı bir yardım paketini tuttu. Ancak yardımın en büyük bölümü olan 980 milyon dolar kısıtlamalara tabi değildi ve devam edecek.

Biden yönetimi, insan hakları endişelerini kabul ederken, Mısır’ı İsrail ve Filistinli militan grup Hamas arasında önemli bir diyalog kurucusu olarak görmektedir. Ayrıca, Mısır, komşu ülkeler Libya ve Sudan’da önemli bir rol oynamaktadır. Mısır, 1980 yılında İsrail ile ilişkilerini normalleştiren ilk Arap devleti olduğundan bu yana ABD’den en büyük askeri yardım alan ülkelerden biridir.

New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez ile ilgili rüşvet skandalı ortaya çıktıktan sonra Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı’ndan istifa etti. Menendez, eşi aracılığıyla yaklaşık 400 bin dolar değerinde külçe altın rüşvet kabul etmekle suçlanıyor. FBI’ın soruşturmasında Mısır istihbarat servislerinin, eşini kullanarak Menendez’e erişim sağlayıp sağlamadığı, aynı zamanda senatör ve eşine yöneltilen rüşvet iddialarında dahli olup olmadığının incelendiği ifade edildi.

Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin uzun süre başkanı olan Menendez, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçakları satmasına karşı çıkıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here