ABD, Sırbistan’ın askeri güçlerinin Kosova sınırından çekilmeye başladığını açıkladı. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 24 Eylül’de gerçekleşen saldırının ardında Sırbistan’ın olduğunu ve buna yönelik yeni kanıtlar yayınlayacaklarını kaydetti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, basın toplantısında, Sırbistan’ın “olumlu bir adım olarak, Kosova sınırındaki devasa askeri yığınağını azaltmaya başladığını” belirtti.

Kirby, “Bölgede bulunan ABD birliğinin sayısında bir değişiklik olmasını beklemiyorum.” dedi.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI: ELİMİZDE YENİ KANITLAR VAR

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 24 Eylül’de gerçekleşen saldırının ardında Sırbistan’ın olduğunu ve buna yönelik yeni kanıtlar yayınlayacaklarını kaydetti.

CNN’e verdiği bir mülakatta Christiane Amanpour’un sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Osmani, “Kosova saldırı altındaydı. İlhak amaçlı saldırı devlet destekliydi, ancak polisin profesyonelce eylemleri sayesinde bu engellendi. Kosova, 24 Eylül’deki saldırı eyleminin ardından Sırbistan’ın güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Sırp devletinin emriyle gerçekleşen bu saldırı ilk kez yaşanmadı. Bu saldırıda Rusya etkisini de görebilirsiniz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Batı Balkanlar’da yeni bir savaş cephesi açmak istiyor. Batı Sırbistan’a yaptırım uygulamalı. Bizler, yapıcı olmak için her adımı attık, ancak Sırbistan atmadı. Belgrad’ın terör saldırısına dahil olduğunu gösteren yeni kanıtları yayınlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Kosova’nın kuzeyinde aylardır süren gerginlik, 24 Eylül sabahı çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banjska’da yolu kapatan silahlı Sırpların ateş açması sonucu 1 polisin ölmesiyle yeniden tırmanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, “profesyonel bir terörist/suç yapılanması” olarak nitelendirdiği ağır silahlı yaklaşık 30 kişilik grubun Kosova polisine saldırdığını açıklamış, olaydan Sırbistan’ı sorumlu tutmuştu. Banjska Manastırı ve çevresine sığınan silahlı grup, Kosova polisi tarafından kuşatılmış ve bölgede gün boyunca çatışmalar sürmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here