HÜRJET çift kokpitli, yüksek takat performans testlerine devam ediyor. After burner ve pas geçme testleri başarı ile gerçekleştirildi.

TUSAŞ tarafından sosyal medya platformu X üzerinden yapılan paylaşımda, “HÜRJET çift kokpitli, yüksek takat performans testlerine devam ediyor. After burner ve pas geçme testleri başarı ile gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Afterburner testi, bir jet motorunun veya roketin çalışma performansını değerlendirmek için yapılan bir test türüdür. Afterburner, uçak motorunun egzoz gazlarına ek yakıt enjekte ettiği bir sistemdir. Bu ek yakıtın yanması, motorun itki gücünü artırır ve uçağın daha yüksek hızlara ulaşmasını sağlar.

Afterburner, özellikle askeri uçaklarda kullanılır ve acil durumlarda veya yüksek hızlara ihtiyaç duyulduğunda devreye alınır. Bu sistem, ek yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan artan itki gücü sayesinde uçağın manevra yapma kabiliyetini artırır. Ancak, afterburner kullanımı, yakıt tüketimini artırır ve bu nedenle sınırlı bir süre için sürdürülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here