Airbus firması A400M Nakliye uçaklarını yangınlara karşı kullanmak üzere bir kiti test etti. Test sırasında on saniyeden daha kısa bir sürede 20 tona kadar su boşlatıldı.

Airbus, A400M’yi dakikalar içinde su bombasına dönüştüren bir kiti test etti. A400M bir test sırasında on saniyeden daha kısa bir sürede 20 tona kadar suyu bırakabiliyor. Yangın söndürmede kullanılan Canadair uçakları altı ton su bırakabiliyor.

Taktik bir askeri nakliye uçağı olan A400M, prototip bir ayrılabilir yangın söndürme kiti ile donatıldı. İspanya’da geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen testte, düşük irtifada (45 metre / 150 fit) ve düşük hızda (230 km/sa / 125 deniz mili) on saniyeden daha kısa bir sürede yirmi tona kadar su bırakıldı.

A400M’nin bir diğer avantajı da kısa gevşek arazilere, hatta kumsallara bile iniş yapabilmesidir. A400M nakliye uçağı beş ila on dakika içinde tanklarına su doldurabiliyor.

A400M, orman yangınlarının oluşturduğu artan tehditle mücadelede ve çevresel ekosistemleri korumada öncü bir rol oynayabilir.

Airbus tarafından test edilen kit uçakta herhangi bir değişiklik gerektirmiyor. Böylece uçak hızla bir şekilde su bombardıman uçağına dönüşür ve mümkün olduğu kadar çabuk müdahale edebilir. Airbus, testlerin bu aşamasında 20 ton su taşıyabildiğini fakat kapasitenin dahada arttırabileceğini belirtti.

Testler şu ana kadar gündüz gerçekleştirildi. Ancak Airbus, bu konfigürasyonda uçağın kapasitesini ve verimliliğini güçlendirmek için bu tür bir görevi gece koşullarında analiz etmeyi planlıyor.

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye’nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleşmişti. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye’nin iştirak ettiği proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığında toplamda 10 adet A400M uçağı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here