Ukrayna Kuvvetleri Kherson Oblastı’ndaki saldırılarını giderek arttırmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, 23 Temmuz’da yaptığı açıklamada Ukrayna kuvvetlerinin Kherson Oblastı’nda “adım adım” ilerlediğini söyledi.

Ukrayna’nın Güney  Komutanlığı, Kherson Oblastı’ndaki Rus kuvvetlerinin manevra kabiliyeti ve lojistik desteği engellemek için ateş altına alındığını belirtti. Kherson şehri çevresindeki Rus kontrolündeki köprülere yönelik saldırıların,  şehre yiyecek ve  ekipman taşımasını önlemeyi amaçladığı açıklandı. 

Rusya’nın önemli lojistik ve komuta-kontrol merkezleri, ABD tarafından Ukrayna’ya sağlanan Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) saldırıları ile imha edildiği belirtiliyor. Rus yanlısı Telegram kanalları HIMARS’ın gelişini savaşta belirgin bir dönüm noktası olarak tanımladı. Batı silah sistemlerinin (NLAW, Javelin, Stinger ve Bayraktar İHA gibi) Rus topçu bombardımana karşı çok az etkili olduğunu, fakat HIMARS’ın Ukrayna’daki Rus Kuvvetleri için her şeyi değiştirdiği kaydedildi. Ukrayna’nın Rus depolarına, iletişim merkezlerine ve arka üslere yönelik son saldırıları, gelecekteki Rus saldırılarının gerçekleşmesi üzerinde yıkıcı ve geri döndürülemez bir etkiye sahip olduğu vurgulandı.

HIMARS etkisi Rus birliklerine savaş alanında kamuflaj önlemleri almaya  ve ekipman sevkiyatlarında grupları sürekli olarak yer değiştirmeye zorlamaktadır. 

DOĞU EKSENİ 

Rus kuvvetleri Slovyansk’ın kuzeybatısında sınırlı bir kara saldırısı düzenledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Slovyansk’ın 20 km kuzeybatısındaki Bohorodychne’nin kontrolünü ele geçirmediğini bildirdi.Rus kuvvetleri, Harkov-Donetsk Oblastı sınırı boyunca İzyum’un güneydoğusundaki yerleşimlere topçu saldırılarına devam etti.

Rus Kuvvetleri Bakhmut’un güneyinde kara saldırılarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Vuhledar Elektrik Santrali ve Novoluhanske’nin kontrolü için saldırlara devam ettiğini, Roty’den Semihirya’nın yaklaşık 20 km güneydoğusundaki Semihirya’ya ele geçiremediği belirtildi.

Rus kuvvetleri Harkov Şehri ekseni boyunca hava ve topçu saldırıları düzenlemeye devam etti, kara harekatı gerçekleştirmedi. Rus kuvvetleri Harkov şehrinin yaklaşık 55 km güneydoğusunda bulunan Verkhnii Saltiv ve Mospanove’ye hava, topçu ve roket saldırıları düzenledi. 

GÜNEY EKSENİ 

Ukrayna kuvvetleri geçtiğimiz hafta Rus kontrolündeki Kherson Şehri’ne giden üç köprünün tümüne hasar verdi. Saldırılarda Nova Kakhova Hidroelektrik Santrali’ndeki barajın üzerindeki köprü vuruldu. Fakat araçların geçişine ciddi engel olacak bir hasar olmadığı belirtildi. Rus kaynakları, Ukrayna’nın köprüyü vurmak için HIMARS’ı kullandığını iddia etti. 

Ukraynalı partizanlar, 23-24 Temmuz tarihlerinde Melitopol’un 30 km kuzeyindeki Zaporizhia Oblastı, Novobohdanivka yakınlarında Rus kontrolündeki bir demiryolunu havaya uçurdu. Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetleri Melitopol’den Vasylivka ve Tokmak’a ekipman ve personel taşımak için bu demiryolu hattını kullandığını bildirdi.

Rus kuvvetleri Kherson Oblastı’nda sınırlı kara saldırıları girişiminde bulundu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Davydiv Brid’in güneyindeki Inhulets Nehri üzerindeki Ukrayna köprü başı yakınında Sukhy Stavok–Andriivka ve Bruskinskye–Bilohirka yönlerinde Rus kara saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Rus kuvvetlerinin Mykolaiv Şehrindeki yer hedeflerini vurmak için daha fazla S-300 hava savunma füzesi kullandığı bildirildi. İngiliz istihbaratı raporunda; Rusya’nın karadan karaya kullandığı füzelerin azaldığı ve Rus ordusunun kara hedeflerini vurmak için S-300 ve S-400 kullanmaya başladığı belirtilmişti. 

Ukrayna birlikleri Kherson Oblastı, Zelenotropynske yakınlarında HIMARS ile Rus S-300 Hava Savunma Sistemini vurdu. Rus ve Ukraynalı kaynaklardan alınan bölgeye ait görüntülerde iki adet tahrip olmuş S-300 fırlatıcısı  görülüyor. 

Ukrayna’nın Melitopol Belediye Başkanı Ivan Fedorov, Ukrayna kuvvetlerinin 23-24 Temmuz’da Rus işgali altındaki Melitopol havaalanını da vurduğunu ve Rus kuvvetlerinin havaalanını onarmak için çalıştığını söyledi. 

Rusya Odesa limanını seyir füzesiyle vurdu; Kremlin, tahılın çıkarılmasını engellemez

Ukrayna “Güney Harekât Komutanlığı“ Rus kuvvetleri 23 Temmuz’da Odesa’daki Karadeniz ticaret limanına  Kalibr seyir füzeleriyle saldırdığını açıkladı.

Komutanlık, iki füzenin Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü , diğer ikisinin ise limanın tesislerini vurduğunu söyledi.

Komutanlığın sözcüsü Natalia Humeniuk, limanın pompa istasyonunda küçük bir yangın çıktığını ancak liman altyapısında veya tahıl depolama tesislerinde önemli bir hasar olmadığını belirtti. 

Saldırı Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda İstanbul’da gerçekleştirilen tahıl görüşmeleri ardından tahılın dünya pazarlarına ulaşmasının önünü açacak anlaşma sonrası geldi. 

Anlaşma ilk etapta 120 gün boyunca uygulanacaktı. Tahıl koridoru oluşturulmasına dönük çabaların ilk amacı, Odessa başta olmak üzere mayınlar nedeniyle Ukrayna limanlarında sıkışıp kalan tahıl ve diğer gıda ürünleriyle yüklü gemilerin dünya pazarlarına açılmasını sağlamaktı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleh Nikolenko, Ukrayna’nın saldırıyı Rusya’nın 22 Temmuz’da İstanbul’da imzaladığı anlaşma kapsamında BM ve Türkiye’ye verdiği “anlaşmaları ve vaatleri” sorguladığını söyledi.

Nikolenko, BM ve Türkiye’yi Rusya’nın “tahıl koridorunun güvenli işleyişi çerçevesinde yükümlülüklerine uymasını” sağlamaya çağırdı.

Peskov: Odessa Limanı’ndaki askeri altyapıya yönelik operasyon, tahılın çıkarılmasını engelleyemez

Kremlin Sözcüsü Peskov, Odessa Limanı’ndaki askeri altyapıya yönelik operasyonların tahılın limandan çıkarılmasını etkilemeyeceğini belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Odessa Limanı’ndaki askeri altyapıya yapılan atışların ‘gıda anlaşmasının’ hükümlerinin uygulanmasında yer alacak altyapıyla ilgili olmadığını ve Ukrayna tahılının çıkarılmasını etkileyemeyeceğini, etkilememesi gerektiğini söyledi.

Dün Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle Odessa Limanı’nda, tersaneye ait bölgeye atışlar yapıldığını, bunun sonucunda bir savaş gemisi ile ABD’nin Kiev rejimine gönderdiği Harpoon gemisavar füzelerinin bulunduğu bir mühimmat deposunun imha edildiğini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here