Airbus gelecekte Singapur’un bir hidrojen merkezi potansiyelini incelemek amacıyla Changi Airport Group, küresel endüstriyel gazlar ve mühendislik şirketi Linde ve Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS) ile İşbirliği Anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı, Airbus Teknik Sorumlusu Sabine Klauke, Singapur Sivil Havacılık Otoritesi Genel Müdürü Han Kok Juan, Changi Airport Group Başkan Yardımcısı Yam Kum Weng ve Genel Müdür Yardımcısı John Panikar ve Linde başkanı tarafından Singapur Airshow’da imzalandı.

Dört ortağın havacılık endüstrisinin karbonsuzlaştırılmasını desteklemek ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etmek için kendi uzmanlıklarından yararlanma konusundaki ortak iradeleri olduğunu gösteriyor.

İşbirliği kapsamında ortaklar, mevcut ve yeni havalimanlarında hidrojenin nasıl taşınabileceğini, depolanabileceğini ve uçaklara nasıl teslim edilebileceğini inceleyecek. Hidrojen altyapılarını değerlendirmek için CAAS ile daha önce yapılan anlaşma havalimanı ve enerji sağlayıcılarını içerecek şekilde genişletiliyor.

Airbus firması ise uçak konfigürasyonu ve filo enerji kullanımı hakkında özellikler, yer operasyonları için hidrojenle çalışan uçaklar hakkında bilgi ve havalimanlarında tahmini hidrojen uçağı artışına ilişkin veriler sağlayacak.

Gelecekteki uçaklara güç sağlamak için hidrojen kullanımının yalnızca havadaki uçak emisyonlarını önemli ölçüde azaltması beklenmiyor. Airbus firması 2020 yılında düşük karbonlu havalimanı operasyonlarına yönelik araştırmaları hızlı bir şekilde başlatmak için “Havaalanlarında Hidrojen Merkezi” programını başlatmıştı.

Kaynak:Singapur Airshow

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here