ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme riskinin “çok yüksek” olduğunu söyledi. İşgalin “birkaç gün içinde” olabileceğine işaret etti.

Beyaz Saray’da konuşan Başkan Biden, Amerika’nın Rusya’nın Ukrayna sınırındaki güçlerini geri çektiği iddiasına ilişkin hiçbir işaret görmediğini kaydetti ve Rusya’nın “Ukrayna’yı işgal etmeye bahane bulmak için sahte bir operasyona giriştiğine inanma sebeplerinin bulunduğunu” söyledi.

Biden, Washington’da gazetecilere, “Elimizdeki tüm işaretler, Ukrayna’ya girmeye, Ukrayna’ya saldırmaya hazır olduklarını gösteriyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Güvenlik kaygılarını giderecek adımları atabiliriz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Rusya Ukrayna’yı işgal etmezse bizim öngörülerimizi yanlış çıktı diye biz çok memnun oluruz. Bize yöneltilecek her eleştiriyi de memnuniyetle kabul edeceğiz” dedi.

Blinken, “Geçtiğimiz haftalarda yakın zamanda atabileceğimiz somut adımlardan bahsettik. Güvenlik kaygılarını giderecek adımları atabiliriz” diye konuşu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Rusya – Ukrayna krizine dair gündemi değerlendirdi.Krizi çözmek için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a gelecek hafta toplantı öneren bir mektup gönderdiğini açıklayan BlinkenBlinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için “sahte bir terör saldırısı, kimyasal saldırı ya da insansız hava saldırısı”nı gerekçe gösterebileceği iddiasına bulundu.

ABD Savunma Bakanı Austin’den yeni ‘Ukrayna işgali’ iddiası: Rusya’nın kan stokladığını görüyoruz.

Brüksel’deki NATO savunma bakanları toplantısı sonrası, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın ‘Ukrayna’yı her an işgale muktedir olduğu’ ve hatta ‘sahte bayrak operasyonuna kalkıştığı’ iddiasını gündeme getirdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, Rusya’nın ‘Ukrayna işgaline hazırlandığı için’ kan stokladığını iddia etti.Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna sınırı yakınındaki tatbikatların sona erdiği ve birliklerin çekildiğine dair video eşliğinde yaptığı açıklamalara itibar etmeyen NATO’dan, savunma bakanları toplantısı sonrası, yine birbirinden ilginç iddialar geldi.

Rusya’nın kısa süre içinde Ukrayna’ya tam ölçekli bir işgal başlatmak için her şeye sahip olduğunu’ söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Çok az uyarı süresiyle veya hiç uyarı süresi olmadan tam teşekküllü bir Ukrayna işgali başlatmak için yeterli birlikleri, yeterli yetenekleri var” dedi.

Kaynak: Ajanslar, VOA, Sputnik, Reuters,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here