Pakistan Deniz Kuvvetleri ile Askeri Fabrika ve Tersaneler İşletmesi (ASFAT) arasında PN MİLGEM 3’üncü Proje Gözden Geçirme Toplantısı gerçekleştirildi. Pandemiye rağmen projenin takviminde ilerlediği ve planlamada bir aksama görülmediği teyit edildi.

ASFAT tarafından yapılan açıklamada, ” PN MİLGEM 3’üncü Proje Gözden Geçirme Toplantısı İTK ASFAT Binasında, Pakistan Deniz Kuvvetleri 2’nci Başkanı Kora. İmran Ahmed ve beraberindeki heyetin katımlarıyla gerçekleşti. Pandemiye rağmen projenin takviminde ilerlediği ve planlamada bir aksama görülmediği teyit edildi. “ ifadeleri yer aldı.

ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Deniz Kuvvetleri için üretilecek MİLGEM Korvetleri’nin inşası İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda ve Karaçi Tersanesi’nde devam ediyor.

Birinci gemi PNS BABUR (F-280) İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen tören ile 15 Ağustos 2021’de denize indirildi. Gemi, havuz süreci sonrası liman testlerine başlayacak. İkinci gemi PNS KHAIBAR’ın İstanbul tersanelerinde inşası devam ediyor. Üçüncü ve dördüncü PN Milgem gemileri PNS BADR ve PNS TARIQ inşası tüm hızıyla Karaçi’de devam ediyor. En son Kasım 2021’de PN MİLGEM sınıfı korvetlerin dördüncü PNS TARIQ Karaçide düzenlenen törenle kızağa alındı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin korvet ihtiyacına yönelik açılan ihaleyi Temmuz 2018’de Türkiye kazanmıştı.

İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek.Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

MİLGEM korvetinin savaş sistemleri alımı ve entegrasyonu sözleşmesi, ASFAT, HAVELSAN ve ASELSAN arasında Aralık 2019’da imzalanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here