Alman Donanması Komutanı Jan Christian Kaack, Uluslararası Denizcilik Güvenlik Konferansı’nda (IMSC) perşembe günü yaptığı açıklamada, Alman Donanması’nın 2024 yılında bir fırkateyn ve savaş destek gemisini Hint-Pasifik’e göndereceğini duyurdu.

İki gemi görev gücünün misyonu kapsamında Güney Çin Denizi’ndeki ortak uluslararası operasyonlara katılacak. Jan Christian Kaack, “Bölgedeki ortaklarımızla ortak operasyonlara ve tatbikatlara katılmayı sabırsızlıkla bekliyoruz…” dedi.

Aynı konferansta, Hint-Pasifik’teki üst düzey deniz kuvvetleri liderleri, bütçe kısıtlamaları ve maliyetler nedeniyle kaynak kıtlığı ve filoların azalması sorununu dengelemek için deniz kuvvetleri arasında daha büyük işbirliği çağrısında bulundu.

Alman Savunma Bakanlığı, Alman Silahlı Kuvvetleri’nin (Bundeswehr) Hint-Pasifik bölgesindeki varlığını genişletti. Alman Donanması, fırkateyn FGS Bayern (F217)’i 2021-2022 yılları arasında Hint-Pasifik bölgesine gönderdi. Alman Hava Kuvvetleri, Eurofighter savaş uçaklarından oluşan filoyu ilk defa Hint-Pasifik bölgesine gönderdi ve Rapid Pacific 2022 tatbikatına katıldı.

Alman Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri Deniz Piyade Taburu ve Alman Hava Kuvvetleri önümüzdeki aylarda başlayacak ABD-Avustralya önderliğindeki Talisman Sabre 2023 tatbikatına katılmak üzere Avustralya’ya gönderilecek.

Alman Donanması Komutanı Jan Christian Kaack, gönderilecek gemiler henüz belirlenmedi, fakat 2019-2022 yılları arasında hizmete giren dördüncü Baden-Württemberg sınıfı en yeni fırkateynlerinden biri olacağını söyledi. Ayrıca, Deniz görev grubu Birleşmiş Milletler tarafından Kuzey Kore’ye uygulanan ambargo kapsamında deniz gözetimi operasyonlarına katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here