Japon ve Alman Hava Kuvvetleri, Japon hava sahası üzerinde ortak formasyon uçuşu gerçekleştirerek, bölgede gerilimlerin arttığı dönemde işbirliğini daha da geliştireceklerini açıkladı.

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri komutanı Orgeneral Shunji Izutsu Tokyo’da düzenlediği ortak basın toplantısında, “İşbirliğimizi derinleştireceğiz ve iki hava kuvveti arasındaki özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i sürdürme ve güçlendirme çabalarını daha da destekleyeceğiz” dedi.

Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, Alman Hava Kuvvetleri’nin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı bir dönemde Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün hava sahasını korumayı hem de Asya Pasifik’e konuşlanmayı başardığını söyledi. 

Japon ve Alman hava kuvvetleri, Japonya’da ilk kez üçer F-2 ve Eurofighter savaş uçaklarının yer aldığı ortak tatbikat gerçekleştirdi.  Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı  Gerhartz Eurofighter uçaklarından birini kendi kullandı.

Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Shunji Izutsu (sağda) ve Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, 29 Eylül 2022’de Tokyo’da düzenlediği ortak basın toplantısından sonra el sıkışıyor.

……………………………………………………………………………..

Gerhartz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın  Japonya Öz Savunam Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-35  savaş uçaklarını kullanmanın ayrıntılarını Japonya’dan öğrenmeyi planladığını, Almanya’nın F-35’leri tedarik etme sürecinde olduğunu söyledi. 

Alman Hava Kuvvetleri savaş uçakları ilk kez Japonya’yı ziyaret ettiği belirtildi. 

Alman Hava Kuvvetleri Eylül ayın başında Avustralya’da Japonya’nın da katıldığı çok taraflı bir tatbikata katıldı.

Alman Donanması 20 yıl aradan sonra Hint-Pasifik bölgesine ilk kez savaş gemisi gönderdi. Japonya’nın liderliğinde Kasın 2021’de düzenlenen ANNUALEX 2021 tatbikatına Alman Fırkateyni FGS Bayern katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here