Almanya Başbakanı Olaf Scholz, istifa eden Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in koltuğunu yerel siyasetçi Boris Pistorius’un devralacağını açıkladı. 

Scholz, kamuoyunda az tanınan  Pistorus’un Alman silahlı kuvvetlerini önemli bir değişim döneminden geçirecek “doğru kişi” olduğunu söyledi.

Scholz yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizin seçkin siyasetçilerinden Boris Pistorius’u savunma bakanlığı için kazanmış olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Scholz “Pistorius, idari deneyimi olan, yıllardır güvenlik politikalarıyla ilgilenen son derece deneyimli bir siyasetçi ve yetkinliği, girişkenliği ve büyük yüreğiyle bu dönem değişiminde Federal Ordu’ya liderlik etmek için tam olarak doğru kişi.” açıklamasında bulundu.

Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, 62 yaşındaki Pistorius’un perşembe günü atama belgesini Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’den aldıktan sonra parlamentoda yemin edeceğini belirtti.

ALMANYA’NIN UKRAYNA’YA DESTEĞİ

Alman hükümeti, Ukrayna’ya Alman askeri yardımında önemli bir adım atarak Leopard 2 savaş tanklarını teslim etmeyi kabul etmesi için baskıyla karşı karşıya. Bu ayın başlarında hükümet Kiev’e 40 adet Marder zırhlı personel taşıyıcı ve bir Patriot hava savunma füze bataryası sağlamayı kabul etmişti.

Almanya geçtiğimiz aylarda Ukrayna’ya obüsler, Gepard kundağı motorlu uçaksavar silahları ve dört IRIS-T karadan havaya füze sisteminin ilki de dahil olmak üzere önemli miktarda destek verdi. 

Ancak koalisyon hükümeti içinde  Scholz’un Ukrayna’ya askeri desteği arttırma konusundaki tereddütlü tutumunda yönelik eleştiriler geliyor. Aralık 2021’den bu yana Scholz hükümetinde yer alan Lambrecht Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlara karşı çekimser tavrı nedeniyle tepki çekiyor.

PİSTORUS’U ÖNEMLİ TEMASLAR BEKLİYOR  

Pistorius’u bekleyen en önemli iki görevin Almanya’nın askeri modernizasyon projesini yönetme ve Rusya’nın savaşı sırasında Ukrayna’ya yapılan silah sevkiyatının genişletilmesini denetlenmesi olduğu belirtiliyor.

Pistorius görevi devralmasının hemen ardından önemli temaslarda bulunacak. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu hafta Berlin’i ziyaret etmesi ve ardından Almanya’nın batısındaki Ramstein Hava Üssü’nde bir müttefik toplantısına ev sahipliği yapması planlanıyor.

Pazar günü ise Alman ve Fransız hükümetlerinin, ülkelerin ortak güvenlik konseyi toplantısını da içeren ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here