Birleşik Arap Emirlikleri’nin Tawazun Ekenomik Konseyi ile Korea Aerospace Industries (KAI) yeni nesil çok görevli kargo uçaklarının ortak geliştirilmesine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat Zaptı, BAE’nin yerel çözüm olarak 2021’de duyurulan şirketin, MC-X projesinin geliştirilmesine 3,2 milyar dolar yatırım taahhüdünde bulunacağı bildiriliyor.

Anlaşma, Tawazun Konseyi Genel Sekreteri Tareq Al Hosani ve Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) temsilcisi Kang Gu-young tarafından imzalandı.

Güney Kore hava kuvvetleri, ağırlıklı olarak Lockheed C-130H/J ve CASA-Nurtanio CN-235’lerden oluşan kargo uçağı filosunu MC-X projesiyle orta büyüklükte bir nakliye uçağı ile değiştirmek istiyor. 

Yetkililer, Korea Aerospace Industries’in amacının, boyut ve yetenekler açısından Lockheed Martin C-130J Super Hercules ile Airbus A400M Atlas platformları arasında konumlanan yeni nesil çok amaçlı bir nakliye uçağı geliştirmek olduğunu kaydetti.

MC-X nakliye uçağı Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (JASDF) Kawasaki C-2 “Mavi Balina” ve Brezilya Hava Kuvvetleri Embraer C-390 “Millennium” nakliye uçakları ile pazarda rekabet edecek.

KAI, DX Korea 2022 Askeri Fuarı’nda Çok Rollü Cargo eXperimental (MC-X) Orca projesi olarak adlandırılan yeni kargo uçağını tanıtmıştı. Şirket spesifikasyonlarına göre, MC-X’in yaklaşık 40,3 m uzunluğunda, 13,5 m yüksekliğinde, 41,1 m genişliğinde çift motorlu ve maksimum kalkış ağırlığının 92.000 kg olması bekleniyor. Planlanan diğer özellikler arasında kendini savunma sistemi ve otomatik bir yükleme sistemi yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here