Romanya’ya geçici olarak konuşlandırılması planlanan iki  NATO AWACS Havadan erken ihbar ve kontrol Uçağı Rus askeri faaliyetlerini izlemek için Bükreş yakınlarındaki bir hava üssüne ulaştı. 

İki Havadan erken ihbar ve kontrol uçakları (AWACS) Salı öğleden sonra Otapeni hava üssüne indi. Önümüzdeki günlerde bir uçak daha üsse gelmesi bekleniyor.

NATO’nun “gökteki gözleri” olarak adlandırılan Batı Almanya’da konuşlu görev yapan AWACS uçakları, gövdeye monte büyük radar kubbeleri ile yüzlerce kilometre ötedeki hava unsurları tespit edebiliyor.

Almanya’nın Romanya Büyükelçisi Peer Gebauer, ilk uçağın inişinden sonra hava alanında yaptığı açıklamada, konuşlandırmanın “bu kriz zamanında güçlü kalma kararlılığımızın altını çizdiğini” söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana NATO, ittifak üyeleri Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Slovakya’ya ek çok uluslu savaş grupları göndermek de dahil olmak üzere Avrupa’nın doğu kanadındaki varlığını güçlendirdi.  

Ayrıca AWACS uçakları  NATO sınırları yakınındaki Rus savaş uçaklarını izlemek için Doğu Avrupa ve Baltık Denizi bölgesinde düzenli devriye uçuşları gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here