Güney Kore Savunma Silah Tedarik Dairesi (DAPA) ülkenin yerli üretim savaş uçağı KF-21 Boamae projesinde önemli bir kilometre taşı daha geçildiğini açıkladı. KF-21 savaş uçağı Salı günü yapılan bir test uçuşunda süpersonik hızlara ilk kez  ulaştığı bildirildi. 

KF-21 prototipi yerel saat 15.15’te 40 bin fit yükseklikte Mach 1 (saatte 1.224 km. Hıza ulaştı. Prototip, Hava Kuvvetlerinin Seul’ün yaklaşık 300 km güneyindeki Sacheon’daki 3. Eğitim Filosu’ndan kalktıktan sonra 56 dakika uçtu.

Savunma Bakanı Lee Jong-sup, gelişmeyi “tarihi” bir başarı olarak niteledi. 

DAPA açıklamasında,” Dünyanın en büyük dördüncü savunma ihracatçısı olma hedefimize de bir adım daha yaklaştık” ifadelerini kullandı.

DAPA, KF-21 uçağının süpersonik uçuş sırasında “yapısal kararlılığını” doğruladığını söylerken, başarının yurt içinde geliştirilen teknolojilere dayandığını vurguladı.

İlk prototipin Temmuz ayında test sürecine başlamasından bu yana üç KF-21 prototipi üretildi. Uçaklar irtifa, hız ve diğer unsurlar açısından değerlendirildiği 80’den fazla uçuş testi gerçekleştirdi. 

Tedarik Dairesi, Şubat 2026’ya kadar toplamda 2.000 test gerçekleştirmeyi ve bu yılın ilk yarısına kadar üç prototip uçuşları aşamalı olarak başlatmayı planlıyor.   

Yaklaşık 8.8 trilyon won (6.67 milyar ABD Doları) değerindeki projeyle KF-21 savaş uçağı Hava Kuvvetleri envanterinde yaşlanan F-4 ve F-5 savaş uçaklarının yerini alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here