Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Saksonya'nın Marienberg kentindeki 371. Panzer Grenadier Taburu askerlerini ziyaret etti. Kaynak: bundeswehr

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, ordunun modernleştirmesine yönelik devasa projeleri yönetme biçimi ve Ukrayna’ya silah sevkiyatının genişletilmesini denetlemesi gibi şikayetler sebebiyle Pazartesi günü istifasını açıkladı.

Christine Lambrecht yaptığı yazılı açıklamada, istifa talebini Şansölye Olaf Scholz’a sunduğunu belirterek, “aylarca medyanın şahsıma odaklanmasının” ordu ve Almanya’nın güvenlik politikası hakkında olgusal bir tartışmanın önüne geçtiğini ekledi.

Lambrecht, “Askerlerin ve departmanımdaki birçok kişinin değerli çalışmaları ön planda olmalı” dedi.

Scholz’un sözcüsü, şansölyenin Lambrecht’in istifasını kabul ettiğini söyledi.

Sözcü, Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Şansölye, Bayan Lambrecht’in kararına saygı duyuyor ve bu zorlu zamanlarda iyi çalışması sebebiyle  ona teşekkür ediyor.” dedi.

Scholz, geçen ayı yaptığı açıklamada “birinci sınıf bir savunma bakanı” olarak nitelendirerek onun yanında yer almıştı. 

Lambrecht, Scholz’un Aralık 2021’de başbakan olmasından bu yana savunma bakanı görevini sürdürüyordu.  

 Lambrecht’in istifası hassas bir zamanda geldi. Scholz, Leopard 2 muharebe tankları ve Alman askeri yardımını Ukrayna’ya göndermesi konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya.  

Bu ayın başlarında Almanya, Kiev’e 40 Marder zırhlı personel taşıyıcı ve bir Patriot hava savunma füzesi bataryası sağlamayı kabul etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here