Ukrayna’nın Dnipro şehir merkezinde apartman kompleksine hedef alan Rus Kh-22 seyir füzesi saldırısında en az 40 kişinin hayatını kaybetti, 73 kişi yaralandı.

Ukrayna genelindeki başaltılan Rus seyir füze saldırısı ,Kiev, Kharkiv, Odesa, Kryvyi Rih ve Vinnytsia dahil olmak üzere birçok şehri hedef aldı. 

Rusya’nın yaklaşık 1000 kilogramlık savaş başlığına sahip Kh-22 füzesi Rus Tu-22 bombardıman uçaklarından atıldı. Füze öğleden sonra saat üç sularında apartman kompleksini vurdu. Saldırıya uğrayan Sovyet dönemi apartman kompleksinin 16 girişi var ve yaklaşık 1.700 kişiye ev sahipliği yapıyordu.

Kurtarma ekipleri saldırının kurbanlarını kurtarmak amacıyla yaklaşık 8,5 ton enkaz kaldırdı. Devlet Acil Durum Servisi (SES), 25 kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.

Rusya daha önce aynı Kh-22 füzesini Haziran ayında Kremenchuk’ta bir alışveriş merkezini hedefe almış, en az 20 kişiyi ölmüştü.


Kh-22 Burya (Fırtına) Sovyet döneminde üretilen nükleer uçlu gemisavar füzesi. Füzenin geliştirilmesi 1958’de başladı. Orijinal olarak Tu-22 orta menzilli bombardıman uçağı tarafından taşınmak üzere tasarlandı.

Kh-22, NATO ismi AS-4 Kitchen Rusya tarafından Amerikan uçak gemilerine karşı geliştirilmiş bir füzedir.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, 14 Ocak’ta Rus Hava Kuvvetleri’nin uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçaklarından Ukrayna topraklarına doğru beş adet Kh-22 seyir füzesi fırlatıldığını bildirdi.

Ukrayna ordusu, radarlar ile  yaklaşık fırlatma bölgesini, irtifayı ve uçuş hızını tespit etti. Füzeler Rusya’nın sınırındaki Kursk Oblastı ve Azak Denizi’nden fırlatıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı açıklamasında, “Kh-22 füzesi olduğuna şüphe yok” ifadelerini kullandı. Ukrayna’nın “bu tür bir füzeyi düşürebilecek ateş gücüne sahip olmadığını” da sözlerine ekledi.

24 Şubat’ta işgalin başlamasından bu yana Rusya bu tür 210’dan fazla füze fırlattı. Hiçbiri hava savunma sistemi tarafından vurulmadı.

Ukraynalı yetkililer, “Batılı ortaklar tarafından Ukrayna’ya sağlanabilecek Hava Savunma Sistemleri  (Patriot PAC-3 veya SAMP-T gibi sistemler) bu hava hedeflerini engelleyebilir.” şeklinde konuştu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here