Rusya Savunma Bakanlığı, Bakan Sergey Şoygu’nun Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’u özel askeri harekat bölgesindeki Birleşik Kuvvetler Grubu komutanı olarak atadığını duyurdu. Bu görev, Ekim 2022’de Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin’e verilmişti.

Gerasimov’un atanması genel komuta sisteminin yeniden yapılanması ve Putin’in Ukrayna’da uzun bir savaşa hazırlandığı işaretleri veriyor. 

Öte yandan bu atama, Kremlin’in savaşı yönetim biçimini eleştiren Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin ve Surovikin gibi seslere karşı Rus Savunma Bakanlığını güçlendirmek için siyasi bir adım olarak görüldü. 

+Rus savunma sanayinin mühimmat kıtlığını giderememesi, Rus kuvvetlerinin 2023’te doğu Ukrayna’daki saldırı operasyonlarını sürdürme kabiliyetini engelleyecektir. ABD’li ve Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın günlük topçu atış hızının bazı bölgelerde %75 oranında düştüğünü söyledi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus savunma sanayinin ekipman ve teknolojik eksiklikleri gidermemesi sebebiyle bir günah keçisi arıyor. Putin, Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov’u 11 Ocak’taki bakanlar kurulu toplantısında havacılık endüstrisi işletmelerinin devlet ihalelerini  almaması nedeniyle alenen eleştirdi.

Challenger 2 tankları

+Polonya, Alman yapımı Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermeyi kabul etti. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Lviv’de yaptığı görüşme sonrasında Ukrayna’yı Leopard-2 tankı gönderebileceklerini söyledi. 

Avrupa’da 13 ülkenin orduları tarafından envanterde 2.000’den fazla Leopard 2 tankı bulunuyor. Fakat Ukrayna’ya bu tanklardan ihraç edilebilmesi için Berlin’in onayı gerekiyor.

Alman kaynakları, Leopard 2 kararının, ikinci dünya savaşının mirası nedeniyle hükümet çevrelerinde tedirgin olduğunu, ancak şansölye Olaf Scholz’a yardımcı olacak şeyin, “diğer müttefik ülkelerin de benzer kararlar alması” olduğunu söyledi.

İngiltere Ukrayna’nın tank ihtiyacını karşılamak için Challenger 2 tankları göndereceği bildirildi. İngiltere’nin kısa süre içinde Kiev’e yaklaşık 10 Challenger 2 tankı göndermeyi planlıyor. 

+Rusya, Moskova’nın Rus birliklerinin sayısını yüzde 30 artırma planları kapsamında önümüzdeki aylarda vatandaşların silahlı kuvvetlere alınması için üst yaş sınırını yükseltebilir.

Rus yetkililer, ikinci bir seferberlik dalgasına hazırlandıklarını ima eden önlemler almaya devam ediyor. Bir Rus Telegram kanalı, 11 Ocak’ta, belirtilmeyen iç kaynaklara atıfta bulunarak, Rus devletinin üst kademelerinde ikinci bir seferberlik dalgası için hazırlıkların oldukça ilerlediğini iddia etti.

+Rusya Savunma Bakanlığı 13 Ocak’ta Donetsk Oblastı’na bağlı Soledar’ı ele geçirdiğini duyurdu.Bakanlık, Bakhmut çevresini kuşatabileceğini ve Ukrayna ikmal hatlarını tehdit edebileceğini iddia etti.

Bakanlığın açıklamasında Soledar’ın alınmasında Wagner Grubuna atıfta bulunmayarak, füze ve topçu birlikleri ve Rus Hava İndirme birliklerine övgüde bulunması dikkat çekti.Bu açıklamanın ardından büyük tepkiyle kaşılanan Bakanlık, açıklamadan altı saat sonra Wagner gönüllülerini ve saldırı müfrezelerini Soledar Muharebesi’ne katılanlar olarak kabul eden bir takip duyurusu yayınladı.

Bu durum Wagner Grubu ile Rus Savunma Bakanlığı arasındaki mevcut çatışmayı göstermektedir.Gerasimov, Wagner gibi özel askeri şirketleri tasfiye etmeye ve unsurlarını Savunma Bakanlığı yapısına dahil etmeye çalıştığı iddia edildi.

Ukrayna askeri yetkilileri, Rus kuvvetlerinin Soledar’ın kuzeybatı sınırında bazı mevzileri işgal ettiğini, ancak Soledar’ın içinde önemli bir bölgeyi  kontrol edemediğini iddia etti. 

+ Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, 13 Ocak’ta BBC’ye verdiği bir röportajda, “baharın tüm taraflar için askeri harekat açısından en iyi dönem olduğunu” söyledi.

Reznikov, Ukraynalı yetkililerin, Rus Kuvvetleri baharda hızlı bir operasyon için hazır olacağını, dolayısıyla  Ukrayna Kuvvetlerinin baharda bu saldırıya hazır olması gerektiğini belirtti. 

Bu açıklamayı, Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı (GUR) Şefi Kyrylo Budano, Ukrayna kuvvetlerinin baharda Ukrayna genelinde büyük bir karşı saldırı başlatmayı planladığı yönündeki açıklaması takip ediyor.

Ayrıca Reznikov, Rus kuvvetlerinin Beyaz Rusya’dan yeni bir saldırı hazırlamasının “çok zaman alacağını” ve Rus ordusunun şu anda böyle bir çabayı destekleyecek “kaynağa sahip olmadığını” belirtti.

Ukraynalı yetkililer rutin olarak Rus kuvvetlerinin Belarus topraklarından Ukrayna’yı işgal etmesinin olası olmadığını belirtmeye devam ediyor.

Doğu Ukrayna: (Doğu Kharkiv Oblastı-Batı Luhansk Oblastı)

Rus kuvvetleri, Svatove-Kreminna hattı boyunca kaybedilen mevzileri geri kazanmak için sınırlı karşı saldırılara devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Stelmakhivka yakınlarında (Svatove’nin 16 km batısında) Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Bir Rus milblogger, Rus kuvvetlerinin Ploshchanka (Kreminna’nın 17 km kuzeybatısında) ve Chervonopopivka (Kreminna’nın 6 km kuzeyinde) yakınlarında saldırı operasyonları düzenlediğini ve Ukrayna kuvvetlerinin Kreminna yakınlarındaki Rus mevzilerine saldırmaya çalıştığını iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı, 76. Muhafız Hava Saldırı Tümeni’nin (VDV) topçu unsurları, Hryhorivka (Kreminna’nın 11 km güneyinde) ve Serebrianka (Kreminna’nın 11 km güneybatısında) yakınlarında Ukrayna saldırı tugaylarını bozguna uğrattığını iddia etti.

Rus kuvvetleri Soledar’ın tamamını olmasa da çoğunu kontrol ettiği ve Ukrayna kuvvetlerini yerleşimin batı eteklerinden çıkardığını gösteriyor.

Rus milblog yazarları, 12 Ocak’ta Wagner Grubu savaşçılarının Soledar’da serbestçe dolaştığını gösteren bir görüntü yayınladı. Mevcut tüm kanıtlar, Ukrayna kuvvetlerinin artık Soledar’da organize bir savunma sağlamadığını gösteriyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Soledar’ın 19 km kuzeyindeki Spirne, Rozdolivka ve Sil yakınlarındaki ve Soledar’ın 6 km güneybatısındaki Krasna Hora ve Pidhorodne yakınlarındaki Rus saldırılarını püskürttüğünü iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Rus Hava Kuvvetleri (VDV) birimleriyle işbirliği içinde Sil yönünde başarılı operasyonlar yürüttüğünü iddia etti. Bir Rus milblogger, Ukrayna güçlerinin Sil’deki tren istasyonundan yaralı personeli çıkardığını gösteren görüntüler yayınladı.

13 Ocak’ta yayınlanan Ukrayna insansız hava aracı görüntüleri, Ukrayna kuvvetlerinin Soledar yakınında mevzilere sahip olduğunu gösteriyor.

5.5 mil kareden daha küçük yerleşim alanı olan Soldedar’ın ele geçirilmesi, Ukrayna’daki kritik kara iletişim hatları (GLOC’ler) üzerinde olan Bakhmut’un, Rus kuvvetlerinin kısa süre içinde şehri kuşatıp ele geçirmesi için büyük avantaj sağlamayacağı değerlendirilmektedir.

Rus kuvvetleri Bakhmut çevresinde operasyonlarına devam etti. Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut yakınlarında ve Bakhmut’un 16 km güneybatısında Klishchiivka, Predtechine ve Kurdyumivka yakınlarındaki Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Rus milblog yazarları, Wagner Grubu savaşçılarının Bakhmut’un doğu eteklerinde ilerleme girişimlerini sürdürdüklerini iddia etti. Rus kuvvetlerinin Ozarianivka’nın güneyinde (Bakhmut’un 16 km güneybatısında) ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Güney Ekseni

Rus Kuvvetleri Dnipro Nehri’nin doğu (sol) yakasını savunma operasyonları ve takviye çabalarına devam ediyor.Ukrayna Genel Kurmay Başkanlığı Rus Kuvvetlerinin Radensk, Herson kentinin 25 güneydoğusunda hendek ve sığınak inşa ettiğini bildirdi. Rus kaynakları, Rus birliklerinin Dnipro Nehri deltasında Herson şehrinin güneybatısındaki Velyki Potemkin Adası’nın bir bölümünü hâlâ kontrol ettiğini iddia etti.  

Ukrayna Güney Operasyon Komutanlığı  Sözcüsü Natalya Humenyuk, Kinburn Spit çevresindeki kötü hava koşullarının Ukrayna keşif çabalarını, Rusya’nın geçiş çabalarını karmaşık hale getirdiğini belirtti. Ukrayna kuvvetleri Rus arka bölgelerine saldırmaya devam etti.  Ukraynalı Melitopol Belediye Başkanı Ivan Fedorov, Ukrayna kuvvetlerinin 13 Ocak ve 14 Ocak gecesi Tokmak, Zaporizhia Oblast’taki bir Rus dağıtım noktasını imha ettiğini iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here