Rusya Savunma Bakanlığı, Bakan Sergey Şoygu’nun Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’u özel askeri harekat bölgesindeki Birleşik Kuvvetler Grubu komutanı olarak atadığını duyurdu. Bu görev, Ekim 2022’de Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin’e verilmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Birleşik Kuvvetler Grubu komutanlığına Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov atandı” denildi. 

Açıklamaya göre Gerasimov’un yardımcıları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin, Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Aleksey Kim oldu.

31 Ekim 2017’den bu yana Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Surovikin, 8 Ekim 2022’de özel askeri harekat bölgesindeki Birleşik Kuvvetler Grubu komutanı olarak atanmıştı. 

Gerasimov’un atanması genel komuta sisteminin yeniden yapılanması ve Putin’in Ukrayna’da uzun bir savaşa hazırlandığı işaretleri veriyor.  

Öte yandan bu atama, Kremlin’in savaşı yönetim biçimini eleştiren Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin ve Surovikin gibi seslere karşı Rus Savunma Bakanlığını güçlendirmek için siyasi bir adım olarak görüldü. 

Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin ve siloviki fraksiyonu 2022 boyunca Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı yönetmesi konusunda çekişti.Ukrayna eski Rus Kuvvetleri komutanı Surovikin ve Wagner lideri Prigozhin Rus halkının gözdesiydi. Ukrayna istihbaratı Surovikin’in Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun rakibi olduğunu iddia etti. 

Gerasimov’un yükselişi Rus Savunma Bakanlığı karşıtı siloviki fraksiyonunun etkisini zayıflatmaya yönelik siyasi bir hareket ve Prigozhin ile diğer aktörlerin Bakanlığa yönelik eleştirilerini azaltmaları için bir işaret.

Gerasimov’un Putin’in maksimalist hedeflerine ulaşmak için Rusya’nın Ukrayna’daki savaş yönünü değiştirecek reformlar yapması pek olası görülmüyor. Gerasimov, 24 Şubat’ta başlayan Putin’in temelde kusurlu ilk işgal planlarına imza attı. Rusya’nın kusurlu  planlanın çökmesinin ardından Ukrayna’daki durum belirsizliğe dönüştü. Gerasimov Ukrayna’nın işgalinde  başarısızlıklarla boğuşan dağınık bir komuta yapısına başkanlık edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here