Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya’nın Doğu Ukrayna’daki üç ana bölgede saldırı operasyonları yürüttüğünü ve Donetsk Oblastı’nın tamamını ele geçirme çabalarını yoğunlaştırdığını bildirdi.

+ Ukrayna yeni yılın ilk saatlerinde Rus kontrolündeki Makiivka kentine düzenlediği füze saldırısında çok sayıda asker öldü. Moskova, ölü sayısının 89 olduğunu açıklarken, Ukrayna saldırıyı üstlenmeden 400 kadar Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. 

Rus bloggerler ve sosyal medya Rus üssüne Ukrayna’nın düzenlediği HIMARS saldırısına verilen resmi yanıtları eleştirmeye devam ediyor.  Rusya Savunma Bakanlığı (MoD) 4 ocak açıklamasında saldırıyı “ düşman silah sistemlerinin menzilinde cep telefonlarının bulunması ve personel tarafından toplu olarak kullanılmasına bağladı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın binanın isabet alması seferber edilmiş askerlere yüklemeye yönelik açık girişimi, Rus bloger yazarlarının öfkesine yol açtı.

Yüzlerce yeni seferber edilmiş askerin cephe hattının topçu menzili içinde ve bir cephane deposunun yakınında taktik olmayan pozisyonlara yerleştirilmesi kararından nihai olarak Rus komutanlığı sorumluydu.

+ Rusya Savunma Bakanlığı, 8 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Kramatorsk kentine düzenledikleri füze saldırılarında 600’den fazla Ukrayna askerinin öldüğünü duyurdu.

Ukrayna’nın Donetsk bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Pavlo Kirilenko ise Rus ordusunun Kramatorsk şehrine 7 füze attığını, ancak saldırıda can kaybının olmadığını belirterek Moskova’nın iddiasını yalanladı.

Finlandiyalı bir muhabir 8 Ocak’ta saldırının yapıldığı bölgeyi ziyaret etti, füzelerin boş bir okula çaptığını kaydetti. Rus blog yazarları Rus Savunma Bakanlığı’nın iddiasına doğrulamadı.  

+ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 6 Ocak’ta Ukrayna’ya Bradley piyade savaş araçları, topçu sistemleri, zırhlı personel taşıyıcıları, karadan havaya füzeler ve mühimmat sağlayacağını duyurdu.

Kremlin’in savunma amaçlı Patriot hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya transferini tırmanış olarak göstermesine rağmen, en son askeri yardım duyurusuna pek tepki göstermedi.

Öte yandan Fransa, #AMX10RC zırhlı savaş araçları ve “#Bastion” zırhlı personel taşıyıcılarını Ukrayna’ya göndermeye hazırlanıyor.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, 8 Ocak’ta Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarının yerli üretimine başlamayı planladığını söyledi. 

+Rus medyası 10 Ocak’ta, Doğu Harkov ve kuzey Donetsk bölgelerindeki Merkez Askeri Bölge (CMD) ve Rus kuvvetlerinin eski komutanı General Aleksandr Lapin’in Rus Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığına atandığını bildirdi. 

Rus haber kaynağı URA, Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayanarak, Lapin’in 9 Ocak’ta Rus Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini General Vasily Tonkoshkurov’dan devraldığını belirtti.

Doğu Ukrayna: (Doğu Kharkiv Oblastı-Batı Luhansk Oblastı)

Rus kuvvetleri, 8 Ocak’ta Svatove-Kreminna hattı boyunca kaybettikleri mevzileri geri kazanmak için karşı saldırılara devam etti.

Öte yandan Luhansk Oblast Başkanı Serhiy Haidai, Rus kuvvetlerinin Bahmut bölgesinden Kreminna bölgesine birkaç tabur naklettiğini bildirdi. Rus kuvvetleri, Bakhmut çevresinde ve Donetsk Şehri’nin batı eteklerinde saldırı operasyonlarına devam etti.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin 7-8 Ocak tarihlerinde Herson Şehrindeki sivil altyapıyı vurmak için yangın çıkaran mühimmat kullandığını bildirdi.

1. Muhafız Tank Ordusuna bağlı 27. Motorize Tüfek Tugayı ve 20. Birleşik Silah Ordusu’na bağlı 3. Motorize Tüfek Tümeni Svatove yakınlarında aktif olduğu belirtildi. 

Rus ve Ukrayna kuvvetleri, bu hafta Kreminna yakınlarında saldırı operasyonlarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna birliklerinin Makiivka (Kreminna’nın 22 km kuzeybatısında) ve Ploshchanka (Kreminna’nın 16 km kuzeybatısında) yakınlarında Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Rus blogerlar, 20. Birleşik Silah Ordusunun 3. Motorize Tüfek Tümenine bağlı 752. Muhafız Motorize Tüfek Alayı unsurlarının Makiivka yakınlarında savaştığını belirtti.

Rus kuvvetleri 8 ve 9 Ocak’ta Soledar ve çevresinde saldırılarına devam etti. Ukraynalı savunma yetkilileri, Rus kuvvetlerinin Soledar’ı tam olarak kontrol edemediğini açıkladı. Fakat durumun son derece zor olduğu ve Wagner birlikleri belirli alanlarda ilerlediğini belirtti. 

Kaynak: militaryland.net, ISW, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent,

Mykolaiv, Novorontsovka, Zaporizhia Oblastı (GÜNEY EKSEN) 

Rus ve Ukrayna kuvvetleri, 10 Ocak’ta Herson Oblastı’ndaki Dnipro Nehri boyunca rutin saldırılarına devam etti.

Ukraynalı bir kaynak, Ukrayna kuvvetlerinin Herson Şehri yakınlarında bir Rus Ka-52 saldırı helikopterini düşürdüğünü iddia etti.Bir Rus milblogger, Rus kuvvetlerinin Herson Şehrinde 200 kişilik Ukrayna güvenlik personeline yüksek kayıplar verdiğini iddia etti.

Rus kuvvetleri, Herson Şehri bölgesi ve Herson Şehri’nin 33 km batısında, Stanislav ve Shyroka Balka yakınlarındaki bölgeler dahil olmak üzere, batı (sağ) kıyı Herson Oblast’ın çeşitli bölgelerini bombaladı.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin  Zaporijya yönündeki işgal altındaki hatları tutmaya devam ettiğini bildirdi.

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetlerinin Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ne takviye askeri güç konuşlandırmaya devam ettiğini söyledi. Ukrayna Atom Enerjisi Düzenleme Komisyonu Başkanı Oleh Korkiv, Rus ordusunun Zaporizhzhia Nükleer Santralini askerden arındırılmasına ilişkin devam eden müzakerelerin ortasında santralde askeri teçhizat ve onarım üssü kurduğunu belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here