İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna’yı desteklemek için Challenger 2 tankları göndereceğini söyledi. Almanya Leopard-2 tankı ve Marders Piyade aracı göndermeye hazırlanıyor. ABD, M-2 Bradley, Fransa AMX-10 RC zırhlı aracı göndereceğini söz verdi.

Başbakanlık, Başbakan Sunak’ın Cumartesi günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile bir telefon görüşmesi yaptığını, ekipman ve ek topçu sistemleri göndereceğini doğruladı.

İngiltere’nin kararı Leopard-2 tankı göndermeyi planlayan ve tereddütte kalan Almanya’ya yardımcı olacağı belirtildi. 

İngiltere’nin çok az sayıda tank gönderme kararı tek başına bir fark oluşturmayacak, fakat batılı ülkeler arasında ağır zırhlı göndermeyi ilk kez kabul eden ülke olmuş olacak.

Avrupa’da 13 ülkenin ordularında envanterde ve depo seviyesinde 2.000’den fazla Leopard-2 tankı bulunuyor.  Ancak Alman yapımı tankların Ukrayna’ya yeniden ihraç edilebilmesi için Berlin’in onayı gerekiyor.

Alman kaynakları, Leopard 2 kararının, ikinci dünya savaşının mirası nedeniyle hükümet çevrelerinde tedirgin olduğunu, ancak şansölye Olaf Scholz’a yardımcı olacak şeyin, “diğer müttefik ülkelerin de benzer kararlar alması” olduğunu söyledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Çarşamba günü Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentine yaptığı ziyarette  Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile görüştü.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bir Leopard tank bölüğünün Ukrayna’ya gönderileceğini söyledi.  Fakat böyle bir hareketin “Uluslararası bir koalisyon” ile desteklenmesi gerektiğini belirtti. 

Kiev aylardır Batılı müttefiklerinden Ukrayna’ya tank gönderilmesi talebinde bulunuyordu. Ukrayna, Rus işgalini sona erdirmek için 300 batı tankı ihtiyacı olduğunu açıkladı. Ülkenin güneyinde ve doğusunda giderek güçlenen Rus cephe hatlarını alt etmenin tek yolu ağır zırh olarak görülüyor.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy Cuma günü Litvanya parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, ülkesinin tank tedariki de dahil olmak üzere “koalisyonumuz tarafından acil kararlara” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Geçen hafta, Almanya Şansölyesi Scholz ile ABD başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesinin ardından, her iki ülkenin de Ukrayna’ya piyade savaş araçları göndereceğini ortaklaşa duyurdu.

ABD, 50 M-2 Bradley Zırhlı Piyade Aracı, Almanya ise  40 Marders Zırhlı Piyade aracı gönderme sözü verdi.

Bu açıklamanın ardından, Fransa’nın hafif zırhlı AMX-10 RC’ler Ukrayna’ya göndereceğini açıkladı. Fransız Savunma Bakanı Sébastien Lecornu, araçların “iki ay içinde” Ukrayna’ya teslim edileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here