Genel Maksat Helikopteri Tedariki Projesi kapsamında ilk T-70 tipi helikopteri Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. 

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Genel Maksat Helikopteri Tedariki Projesi kapsamında ilk T-70 tipi helikopterin Hv.K.K.lığına teslim töreni TUSAŞ tesislerinde icra edildi. Teslim alınan helikopter görev yapacağı 3’üncü Ana Jet Üs K.lığında (Konya) havacılık geleneği olan su takı töreni ile karşılandı.”  İfadelerini kullandı.

Sikorsky lisansı altında TUSAŞ tarafından üretilen T70 helikopterinin 5’incisi Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. 

TUSAŞ, 2023 yılında toplam 12 T-70 helikopteri  üretmeyi planlanıyor. İlk parti 38  T70 genel maksat helikopter üretimleri 2024 yılında tamamlanacak.

Şu ana kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığına birer adet olamak üzere toplam 5 T-70 teslim edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen ilk T-70 Genel Maksat Helikopteri 27 Kasım 2019’da düzenlenen törenle üretim hangarından çıkarıldı.

Sikorsky Aircraft firmasının S-70i modelinden geliştirilen ve T-70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri, Sikorsky, ASELSAN, TEI ve Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde üretiliyor.

T-70 Genel Maksat Helikopteri önümüzdeki 10 yıl süresince 6 farklı kullanıcıya hitap edecek şekilde Türkiye lisansı altında üretiliyor.

T-70 helikopteri 2021 yılından itibaren seri üretime geçti. Toplam 109 helikopter üretilmesi hedeflenmektedir.Helikopterin kullanıcıları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olacak.

Kara Şahin ismiyle anılan bu helikopter Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 1988 yılından bu yana kullanılmaktadır.Yaklaşık 10 milyon emniyetli uçuş saatine sahip olan bu helikopterler, ülkemizde 140 adeti TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğünün envanterinde bulunmaktadır.

T-70 Helikopterinin kendi ihtiyaçlarımıza ek olarak yapılan sözleşme kapsamında 109 adet de diğer müşterilere satılması ve böylelikle 1.5 milyar dolarlık ihracat yapılması taahhüt edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here