ABD firması Northrop Grumman F-35 Lightning II için gelişmiş bir Aktif Elektronik Tarama Dizisi (AESA) radarı olan AN/APG-85’i geliştiriyor.

Northrop Grumman şu anda F-35 Lightning II’nin sensör takımının temel taşı olan AN/APG-81 aktif elektronik taramalı dizi (AESA) atış kontrol radarını üretiyor.

Yeni geliştirilen AN/APG-85 radarı F-35 uçağının tüm varyantları ile uyumlu olacak. Radarda düşman hava ve yüzey tehditlerini alt edebilecek gelişmiş bir çok işlevli sensör bulunacak. 

Northrop Grumman AN/APG-81 aktif elektronik taramalı dizi (AESA) atış kontrol radarı, dünyadaki en yetenekli AESA’dır. F-35 Lightning II’nin gelişmiş sensör takımının mihenk taşıdır. 

AN/APG-81 radarı,  çeşitli havadan havaya ve havadan yüzeye görevleri destekleyen, uzun menzilli aktif ve pasif havadan havaya ve havadan yere modlara sahiptir. Radarda önemli elektronik harp ve istihbarat, gözetleme ve keşif fonksiyonları bulunmaktadır. 

Northrop Grumman F-35’in geliştirilmesi, modernizasyonu, sürdürülmesi ve üretilmesinde kilit bir rol oynuyor. AN/APG-85 ve AN/APG-81 radarlarının üretimine ek olarak, merkez gövde ve kanat kaplama çeşitli sensör sistemleri, aviyonik, görev sistemleri ve görev planlama yazılımları, pilot ve bakımcı eğitim sistemleri eğitim yazılımı, elektronik harp simülasyon testi yeteneği ve düşük gözlemlenebilir teknolojiler üretmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here