Air-Defender-23

Haziran ayında Almanya’nın öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Air Defender 2023 (AD23) tatbikatı, NATO’nun kuruluşundan bu yana düzenlediği en büyük hava tatbikatı olacak. 25 ülkenin katılacağı tatbikat, Avrupa hava sahasında ortak hava savunma operasyonları yapmayı ve ittifakın gücünü göstermeyi amaçlıyor.

AD23 tatbikatı, 2018 yılından beri planlanan ve hazırlıkları süren bir etkinlik. 12-23 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tatbikat, Almanya’nın liderliğinde ve başta Almanya olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Estonya ve Letonya’daki ileri harekat üslerinde yapılacak. Tatbikata yaklaşık 10 bin personel ve 250 askeri uçak katılacak. Katılan uçakların arasında Amerikalı ve Hollandalı F-35’ler, NATO Awacs keşif uçağı ve ilk kez bir Japon Hava Kuvvetleri nakliye uçağı da bulunuyor.

Tatbikatın amacı, dost ve müttefik hava kuvvetleri için hava savaşı operasyonları içeren bir tatbikat senaryosu oluşturmak. Bu ortak tatbikatla AD23, NATO kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi ve optimize etmeyi hedefliyor. Ayrıca tatbikat, katılımcıların olası bir askeri kriz durumunda nasıl tepki vereceklerini ve işbirliği yapacaklarını değerlendirmek için bir fırsat sunuyor. Bu bağlamda Almanya, Avrupa hava sahası için kolektif savunma merkezi rolünü üstleniyor.

Tatbikata katılacak olan 25 ülkenin 22’si NATO üyesi. NATO’ya bağlı olmayan iki ülkeden biri olan Finlandiya ise bu yılın Nisan ayında ittifaka resmen katıldı. Tatbikata ilişkin Almanya Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ingo Gerhartz, “NATO tamamen savunma amaçlı bir ittifaktır. Ama eğer bir ülke saldırırsa, hepimize saldırmış olur” dedi.

Tatbikatta yer alacak olan ABD Hava Ulusal Muhafızları (ANG) ise yaklaşık 100 uçakla tatbikata katılacak hava gücünün neredeyse yarısını sağlayacak. ANG Direktörü Orgeneral Michael A. Loh da basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Air Defender 23 stratejik olarak ABD ve Almanya’yı birleştiriyor. [Tatbikat] birlikte çalışabilirliğimizi değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde konuşlandırma ve kullanma yeteneğimizi de test ediyor” dedi.

Tatbikatın Ukrayna’da savaş devam ederken Rusya gibi küresel tehditler tarafından nasıl algılanacağına ilişkin ise Loh, “İstedikleri mesajı çıkarabilirler” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE, 151’İNCİ FİLODAN 3 ADET F-16 İLE KATILIYOR

Milli Savunma Bakanlığı, 12-23 Haziran 2023 tarihleri arasında, Schleswig Hava Üssü/Almanya’da icra edilecek Air Defender 23 Tatbikatı’nda görev yapacak 151’inci Filo Komutanlığımıza ait 3 adet F-16 uçağımız ve görevli personelimizin Merzifon’dan Almanya’ya intikali hazırlandıklarını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here