Alman hükümeti, Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi teslim edildiğini duyurdu. 

Başbakanlığın resmi internet sitesindeki bilgilendirmeye göre, taahhüt edilen yeni askeri yardım paketi kapsamında, “Patriot uçaksavar füze sistemi ve mühimmatının Ukrayna’ya teslimatı” gerçekleştirildi.

Açıklamanın ardından  Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov bu sistemin varışını doğruladı. Bu haberlerin ardından Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yurii Ihnat henüz bizzat görmediğini ancak “Patriot sistemi hizmete girdiği an daha iyi olacak” ifadelerini kullandı. 

Ihnat ulusal televizyonda verdiği demecinde, “ Bu sistem uzun menzilli, 150 km’ye kadar ulaşabilir. Rus hava unsurlarını sınırlarımızdan uzaklaştırmamıza izin verecek. Eğer PAC-3 ile birlikte gelirse, sistem ayrıca balistik hedefleri vurabilecek. Ancak 40 km içinde Iskander-M türü balistik füzeleri vurabilen ilk sistem olacak “ dedi. 

PAC-3 MSE füzeleriyle donatılan Patriot, sadece 40 km menzilde balistik hedefleri vurmakla kalmayacak, aynı zamanda önceden tedarik edilen NASAMS ve IRIS-T hava savunma sistemleri ile birleşik bir veri ağı içinde çalışabilecek. 

Her iki sistem de Ukrayna’da olağanüstü bir performans sergiledi. IRIS-T %100 etkinlikle 51 hedefi vurarak indirdi. NASAMS ise 100’den fazla seyir füzesi ve insansız hava aracını düşürdü.

Ukrayna gibi geniş bir ülkede Patriot’un yapması gereken çok iş var. Bu nedenle kaç tane ihtiyaç duyulduğu sorusu ortaya çıkıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy daha önce yaptığı açıklamada en az 20 Patriot bataryasının gerekliliğine vurgu yapmıştı. 

Bugüne kadar sadece Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri birer sistem göndermeyi kabul ettiler. Hollanda da iki tane daha söz verdi, 20’ye ulaşmak yakın gelecekte gerçekçi görünmüyor. Ancak Ukrayna devlet başkanının belirttiği bu sayı hiçbir şekilde abartılı değil. 

UKRAYNA’DA IRIS-T PERFORMANSI ETKİLİYECİ

Ukrayna, geçen yılın ekim ayında, Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısına ilk saldırısının hemen ardından ilk IRIS-T hava savunma sistemi teslim aldı. Spiegel’in haberine göre, İsveç 12 IRIS-T-SLS fırlatıcıyı Almanya’ya transfer etti. Şu anda, bunları Ukrayna’ya daha fazla teslim etmek için monte edilebilecek araçlar aranıyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri personeli tarafından IRIS-T eğitim gerçekleştiriyor.

IRIS-T orta menzilli havadan havaya taktik saldırı ve yerden havaya savunma füzesidir. Yüksek 90 derecelik görüş dışı hedef takip yeteneği ve IHMDS ile olağanüstü angajman yeteneği, yüksek manevra ve hız, thrust vectoring ve 3. nesil IIR FPA teknolojisine sahiptir.

Sistemin orta menzilli (Görüş Dışı) ve kısa menzilli (Görüş içi) modifikasyonları vardır. IRIS-T SLM, havadan hedefleri vurmayı 40 km’ye kadar, “daha kısa” SLS versiyonu ile ise 25 km’ye kadar mümkün kılar.

Fırlatıcılar, dört veya sekiz adet dikey fırlatma konteyneri ile füze taşıyabilen tekerlekli (MAN 8×8) veya paletli (iki bölümlü tüm arazi BvS10 aracı) şasiye dayanabilir.

Hava nesnelerinin tespitinde ana araçlar aktif faza sahip anten ızgaraları olan CEAFAR GBMMR radarlarıdır. Sistem ayrıca Alman TRML-4D radarı (Hensoldt) ile çalışabilir, bu radar havadan hedefleri 250 km’ye kadar tespit edebilir.

Alman HENSOLDT firması Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmek amacıyla yeni sipariş iki TRML-4D yüksek performanslı radar tedariki için yılbaşında sözleşme imzaladığını duyurmuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here