ABD Donaması, küresel enerji kaynakları için hayati öneme sahip ve Amerikan denizcilerinin İran kuvvetleriyle sıkça gerginlik yaşadığı stratejik Hürmüz Boğazı’nda İnsansız Deniz Aracı (İDA) denemesi gerçekleştirdi. 

L3 Harris Arabian Fox MAST-13 adlı İDA’ya  iki ABD Sahil Güvenlik gemisi USCGC Charles Moulthrope ve USCGC John Scheuerman eşlik etti. Donanma sözcüsü Timothy Hawkins, “İran Devrim Muhafızları’nın dikkatini çekti, ancak deneme olaysız gerçekleşti.” dedi.

İDA’nın testi boğazın İran ve Umman arasındaki yoğun kullanılan en dar yeri 33 kilometre (21 mil) genişliğinde olan yerinde gerçekleşti. Tüm petrol ticaretinin beşte biri Basra Körfezi’ni Umman Körfezi’ne bağlayan bu boğazdan geçiyor.

MAST-13  İDA’nın testi, İran Devrim Muhafızları tarafından kullanılan Houdong sınıfı hızlı saldırı gemisi ve en az bir İran insansız hava aracı tarafından gözlemlendi. Hawkins, “İranlılar, uluslararası hukuka uygun olarak insansız yüzey aracının boğazdan geçişini gözlemledi” ifadelerini kullandı. 

Uluslararası ticareti açık tutmak, Amerikan çıkarlarını ve müttefiklerini korumak için ABD Donanması’nın Bahreyn’deki 5. Filosu, özellikle Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’ndaki Orta Doğu sulularında devriye geziyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı (NAVCENT) İnsansız sistemleri ve yapay zeka entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla ABD 5’inci Filo komutanlığına bağlı Görev Gücü 59’un (TF59) kurmuştu. ABD 5. Filo komutanı Amiral Brad Cooper,  Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde devriye gezen 100 İnsansız Deniz Aracından (İDA) oluşan bir kuvvet istediklerini söylemişti. 

İran, geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarında bölgede test edilen birkaç Amerikan İDA’sını kısa süreliğine ele geçirdi. 

Donanma sözcüsü Hawkins, “şimdi MAST-13 İDA’sı petrol tankerleri İran kuvvetleri tarafından ele geçirildiği, İsrail ve Batılı firmalara bağlı gemilere yönelik şüpheli patlamaların yaşandığı bir deniz gölgesi savaşı oynandığı Umman Körfezi’nde çalışıyor.” şeklinde konuştu.  

MAST-13  İDA üzerindeki video beslemleri gemilere yaklaşmadan çevresindeki gelişmeleri kıyıya ve denizdeki gemilere görüntüleri iletebildiklerini belirten Hawkins, özellikle son dönemde Donanma ve Batılı müttefiklerin Yemen’e giden İran menşeli silahları giderek daha fazla ele geçirmesinde bu faktör önemli olabilir. Hawkins, “Bu faktör su üzerinde daha fazla gözün olmasını sağlıyor ve neler olup bittiğini daha iyi izleyebilmemizi sağlıyor” diye ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here