İsveç ordusu tarafından her yıl düzenlenen ve uluslararası katılımcıların yer aldığı ‘Aurora 23 Tatbikatı’, 17 Nisan-11 Mayıs tarihleri arasında Güney İsveç’te gerçekleştiriliyor. Tatbikata, İsveç yanı sıra NATO ülkeleri de katılıyor.

Tatbikat, İsveç’in kendi ulusal savunma kabiliyetlerini geliştirmeyi ve uluslararası ortaklarla iş birliği yaparak bölgesel güvenliği artırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bölgesel güvenliğe yönelik tehditlerin artmasıyla birlikte, tatbikat bölgedeki askeri hazırlığın artırılmasına da katkı sağlamaktadır.

‘Aurora 23’ tatbikatına İsveç’in yanı sıra Avusturya, Kanada, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Ukrayna, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletlerinden yaklaşık 26 bin personel katılmaktadır.

Tatbikat, İsveçli Tümgeneral Stefan Andersson tarafından yönetilmektedir. Andersson, 1988 yılında İsveç Kraliyet Askeri Akademisi’nden mezun oldu. Kariyerine İsveç Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde başladı ve daha sonra İsveç Özel Kuvvetleri’nde görev yaptı. Andersson, Afganistan, Kosova ve Liberya gibi yerlerde çeşitli uluslararası görevlerde de bulundu.

İsveç Hava Savunma Merkezi Komutanı ve Hava Savunma Tatbikat Direktörü Albay Anna Siverstig, “Aurora 23 tatbikatı, silahlı bir saldırıya yanıt verme kapasitesini artırmak ve İsveç Hava Kuvvetleri’nin savaş zamanı hava üsleri ve sivil havaalanlarını kullanarak hava-kara saldırılarına karşı koymak için eğitim almasını sağlayacaktır” dedi.

Bu kapsamda müttefik uçaklar, çok uluslu hava savunma operasyonları yürütmek için İsveç komuta yapısıyla entegre edildiğini söyleyen Anna Siverstig, “Hava Kuvvetlerimizin NATO ile birlikte çalışma kabiliyeti zaten iyi kurulmuştur ve bu tatbikat daha da geliştirecektir” ifadelerini kullandı.

Albay Anna Siverstig, İsveç Hava Savaşı Merkezi Komutan, İsveç Hava Kuvvetleri ve Hava Savunması Tatbikat Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2019 yılından beri bu görevde bulunmaktadır. Siverstig, İsveç Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir hava savunma uzmanıdır. Kariyerine 1998 yılında İsveç Hava Kuvvetleri’nde başladı ve farklı pozisyonlarda görev yaptı. Hava savunma alanındaki çalışmaları nedeniyle birçok kez ödüllendirildi.

NATO üyeliğine yeni giren Finlandiya Savunma Kuvvetleri, Aurora 23 tatbikatına Ordu, Donanma, Hava Kuvvetleri ve Lojistik Komutanlığından yaklaşık 1.000 askerle katılıyor. Aurora 23 tatbikatına katılım, Finlandiya ve İsveç arasındaki savunma işbirliğinin bir parçasıdır. Bu çerçevede, ülkelerin silahlı kuvvetlerinin planlaması, silah sistemleri ve yönetimi koordine edilmiştir. Şu anda Finlandiya ve İsveç, karada, denizde ve havada ortak operasyonlar yürütebilmektedir.

İsveç Hava Kuvvetleri, modern ve gelişmiş bir hava kuvvetine sahiptir. Envanterinde JAS 39 Gripen, Saab 105, SK 60 ve Tp 84 (Hercules) gibi savaş uçakları yer almaktadır. Ayrıca, CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk ve NH90 helikopterleri de envanterde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here