Avrupa Karakol Korvet (EPC) projesine İtalya, Fransa ve Yunanistan’ın ardından İspanya’da katılıyor.Katılımcı ülkeler yeni korvet projesinde AB Savunma fonlarını kullanmak için çabalarını arttırdı.

İtalya’nın Fincantieri ve Fransa’nın Naval Group firması 3.000 tonluk yeni korvetin yapımında ortak çalışacak. Bu amaçla projenin ana müteahhitleri yeni kurulan ortak girişime NAVIRIS adını verdi. İtalyan-Fransız şirketlerinin İtalya’nın Cenova şehrinde ve Fransa’nın Toulon yakınlarında iki Ar-Ge merkezi olacak.

Ülkelerin ihtiyaçlarına göre modüler bir yapıda inşa edilecek olan korvet, donanmaların devriye ve gözetim görevlerinin yanısıra denizaltı savaşı ve yüzey savaşlarında da ikinci kademe görev yapabilecek.

Avrupa ortak korvet projesi İtalya ve Fransa tarafından koordine edilirken tartışmaların ardından Yunanistanın’da projeye katılacağını açıkladı. Savunma kaynakları muhtemelen İspanya’nın Navantia firmasıyla projeye katılıcağını belirtiyor.

Savunma projelerine ikiden fazla ülkenin katılıması durumunda AB Savunma fonlarında nakit kullanmasının kolaylaştıracağı belirtilirken; bu yıl içerisinde Teklif Talebi çıkartılırsa 2021 yılında fon tahsisi kararının alınması bekleniyor.

İtalya ve Fransa Deniz Kuvvetleri’nin Korvet ihtiyaçı giderek artmaktadır.İtalya’nın yaşlanan Commandante sınıfı gemilerinin yerine yeni korvetleri envantere katmak istiyor. Fransa Donanması ise Floréal sınıfı gemilerin yerine yeni korvetlerin geçmesini istiyor. Avrupa Karakol Korveti projesine Almanya ise ilgi göstermiyor.

Avrupa Birliği Savunma ve Güvenlik Daimi Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) kapsamında Kasım 2019‘da kabul edilen 13 yeni işbirliği projesi arasında Avrupa Karakol Korveti (EPC) projeside bulunuyor. PESCO savunma projelerinde üye 25 ülkenin 47 projesi devam ediyor.

Kaynak: Defence News, Ajanslar, pesco europe.com,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here