Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay’da yaşayacak astronotların evlerinin nasıl görüneceğini ortaya koyan fotoğraflar yayınladı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi de (NASA),insanlı Ay yolculuğu projesi Artemis için görevlendirilecek 18 kişilik ekibin kimliklerini duyurmasının ardından Ay’da kalacak olan ilk astronotların nerede barınacağına ilişkin detaylar yer aldı.

NASA, 2024’e kadar Ay’a bir kadın ve bir erkek göndereceğini taahhüt ederken 9 Aralık’ta ‘Artemis’ adlı uzay görevine uygun gördüğü 18 astronotun adını açıklamıştı. Söz konusu görevin bir kısmı, dünyanın biricik uydusunda sürdürülebilir bir koloni inşa etmeyi içeriyor. 

NASA Artemis 1 göreviyle yeniden Dünya’nın uydusuna astronot göndereceklerini açıklamıştı. NASA Başkanı Jim Bridenstine Temmuz 2019’da yaptığı açıklamada, Mars’ın keşfedilmesi projesinde test yüzeyi olarak Ay’ın güney kutbunda buzulların yer aldığı bölgeye ayak basmak istediklerini söylemişti.

NASA Mayısın ilk haftasında insanlı ay yolculuğu projesi kapsamında aya İnsanlı İniş Sistemi (HLS) tasarlayan üç şirket seçtiğini duyurmuştu.Amerikan Uzay Havacılık Dairesi (NASA), İnsanlı İniş Sistemi (HLS) üzerinde çalışan Blue OriginDynetics ve SpaceX liderliğindeki ekipler ile 10 aylık takvim üzerinden çalışmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

Kaynak: ESA, Ajanslar, Sputnik,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here