Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’daki Ermeni grupların silah bıraktığını ve Azerbaycan ordusunun antiterör operasyonunu durdurduğunu duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Karabağ’ın Ermeni nüfusunun temsilcilerinin Rus Barış Gücü aracılığıyla yaptığı başvurunun dikkate alındığı ve lokal nitelikli antiterör operasyonunun durdurulması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi tarafından yapılan açıklamada ise yarın Yevlah şehrinde Karabağ’daki Ermeni nüfusunun temsilcileri ile yeniden entegrasyon konularının müzakere edileceği toplantının yapılacağı bildirildi.

Azerbaycan’ın antiterör operasyon yürüttüğü Dağlık Karabağ’daki Ermeni grupları, Bakü yönetiminin bölgenin Azerbaycan’a entegre olması için görüşme yapma teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Ermeni yetkililerin yaptığı yazılı açıklamada, “Azerbaycan tarafının, Dağlık Karabağ’daki Ermenilerin hakları ve güvenliğini garanti altına alarak bölgenin yeniden entegre edilmesi konusu, yerel Ermeni nüfusunun temsilcileri ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin merkezi makamları arasında görüşülecek. Görüşmeler 21 Eylül’de Yevlak kentinde yapılacak” denildi.

Dün geceden bu yana yaşanan çatışmalarda bölgeden en az 7 bin kişi tahliye edildi. Ermeni tarafından en az 30 Ermeni öldü, Azerbaycan tarafından 20 asker şehit oldu. Yaklaşık 60 karakol ya da tepe Azerbaycan kontrolüne geçti. Çatışmalarda 20 askeri araç, 40 topçu mevzi, 30 havan, 2 uçaksavar sistemi ve 6 elektronik harp sistemi imha edildi.

Görüşmelerin ardından Azerbaycan devleti hızla Karabağ’da otoritesini sağlayacak. Karabağ’daki Ermenistan’a ait tüm askeri ve silah sistemlerinin bölgeyi terk etmesi bekleniyor. Karabağ Ermenileri Azerbaycan vatandaşı olarak kalacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here