İsrail savunma şirketleri tarafından beş yıl boyunca geliştirilen ve yapay zeka yetenekleri ile donatılan Merkava Mark V (Barak) tankının çalışmaları tamamlandı.

İsrail Ordusu (IDF) ultra-gelişmiş tankı tanıttı; İbranice’de “şimşek” anlamına gelen “Barak” adını alan Merkava Mark V tankı beş yıldır geliştiriliyor ve Kuzey İsrail’de uzun bir denemelerden geçti.

Yeni tank, önceki Merkava platformuna dayalı olacak, ancak önemli ölçüde artırılmış hayatta kalma ve savunma yeteneklerine sahip olacak.

Tank, savaş alanını devrimleştireceği beklenen bazı dikkat çekici yeteneklere sahiptir. Tankın mürettebatı araca entegre edilmiş olan Elbit Systems’ akıllı savaş kaskıyla donatılmıştır. Tankı çevreleyen kamera ve sensör ağı kullanılarak, kask görsel ekranında tüm ilgili savaş verilerini gösterir ve 360 derecelik bir tarama yapar.

Tarama yeteneklerinin yanı sıra kask, gerçek zamanlı hedefleri tanımlayan yapay zeka teknolojisini içermektedir. Yapay zeka tabanlı sensörler, tankın bağımsız olarak hedefleri tespit etmesine ve hızla vurmasına olanak tanıyacak, aynı zamanda gelişmiş işleme sistemleri ile elektronik harp yeteneklerini kullanmasına imkan sağlayacaktır. Yapay zeka, tespit edilen hedefleri diğer saldırı ve destek birimlerine kolayca iletilmesine de imkan sağlayacaktır.

Ayrıca, tankın saldırı etkinliğini ve hassasiyetini artıran gelişmiş bir ateş kontrol sistemi bulunmaktadır. Rafael’in Trophy zırhlı kalkan koruması; ileri gece/gündüz gözlem sistemleri; çevresel koruma ve birçok başka ek özellik ile donatılmıştır.

Tankın sürücüsü, IDF İstihbarat Kolordusu tarafından geliştirilen Waze uygulaması versiyonuna benzeyen gelişmiş ve akıllı bir navigasyon sistemi kullanacak. Bu sürücüye düşman bölgesinde güvenli rotalarda seyir imkanı sağlayacak, ATGM’lerin tehlikesini önleyecek ve dağlık veya kentsel bölgeler dahil her türlü araziyi geçmesine yardımcı olacaktır.

Mürettebatın geri kalanı, tankı ve silah sistemlerini 21 inç çoklu dokunmatik ekran aracılığıyla işletecek. Ekran, gerçek zamanlı düşman konumlarını ve IDF kuvvetlerinin pozisyonlarını gösterecektir.

Savunma Bakanlığı’ndan Tuğgeneral Oren Giber, tankın üstün kamera düzeneklerinin mürettebatın dar alanlarda güvenli bir şekilde seyir yapmasına ve savaşmasına olanak tanıyacağını söyledi. Giber, yeni tankın F-35 savaş jetinin kara versiyonu olacağını belirtti.

IDF Zırhlı Kolordusu Komutanı Tuğgeneral Hisham Ibrahim, “Tank mürettebatının tankı biraz farklı bir şekilde işletmesi gerekecek…” dedi. “Tankın tanıdık 120mm topu ve mühimmatı aynı kalacak. Mark V’nin uygulanması aşamalı olacak. Artık sadece bir tank değil; bu teknoloji tank mürettebatının beşinci üyesi haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

IDF Zırhlı Kolordusu komutanı, Merkava Mark V tanklarının gelişmiş bağlantı yetenekleri sayesinde, hem kendileri hem de yakındaki kuvvetler için hareket halindeyken hedefler hakkında gerçek zamanlı istihbarat sağlayacağını da belirtti.

Beş yıldan fazla bir süre süren geliştirme ve üretim çalışmalarına Elbit, Rafael firmaları, Savunma Bakanlığı’nın Merkava ve Zırhlı Araçlar Dairesi (MNATC), IDF Kara Kuvvetleri, Zırhlı Kolordu ve “Demir İzler” Tugayı (401) gibi birçok bölüm ve birçok savunma yüklenicisi de bu sürece katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here