Türkiye’nin önde gelen roket ve füze üreticisi Roketsan, savunma sanayii sektörünün geleceğini şekillendirmeye yönelik önemli bir adım attı. Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde bugün gerçekleştirilen “Yarın için Yükseliyoruz” başlıklı stratejik iş ortaklığı zirvesine ev sahipliği yaptı. 

Bu özel etkinlik, Roketsan’ın yüksek teknoloji ürünleri ve uluslararası ihracat başarısıyla dünya çapında tanınmış bir oyuncu haline gelmesinin yanı sıra Türkiye’nin savunma sanayii ekosistemini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Roketsan’ın Genel Müdürü Murat İKİNCİ, Roketsan’ın önemli başarılar elde ettiği ve Türkiye’nin gözbebeği firmalardan biri olduğu konusunda vurgu yaptı. İkinci, Roketsan’ın ARGE çalışmalarına büyük önem verdiğini ve uluslararası alanda rekabetçi bir güç olmayı hedeflediğini belirtti. 

Türkiye’nin önde gelen savunma firmalarından biri olarak, dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında 80. sırada yer aldıklarını belirten Murat İKİNCİ, Roketsan’ın sadece roket ve füze üretmekle kalmayıp aynı zamanda teknoloji üretmek, ARGE çalışmaları yapmak ve inovasyona yatırım yapmak gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteren bir firma olduğunu söyledi. 

Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT, tedarik zinciri yönetiminin esneklik, şeffaflık ve güvenilirlik açısından dijitalleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak bu alandaki çalışmalara önem verilmesi gerektiğini belirtti. 

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan KAYA ise Türkiye’nin milli güvenliğini koruma ve ulusal savunma yeteneklerini geliştirme konusundaki sorumluluklarına vurgu yaparak, yerlilik oranının daha da artırılması gerektiğini ifade etti. 

Açılış konuşmalarının ardında “Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programı” firmalarına ödül taktim töreni gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan KAYA, Roketsan’a stratejik partner olan Asaş Aliminyum, Metaksan Savunma, Savronik Elektronik, SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri ile Teknokar Savunma ve Havacılık firmalarının temsilcilerine plaketlerini taktim etti.

Zirvede Roketsan’ın Stratejik Tedarikçi Yönetimi Programı çerçevesinde toplamda 45 paydaş firma farklı seviyelerde iş ortağı olarak seçildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here