ABD federal hükümetinin denetim ve inceleme kuruluşlarından biri olan (Government Accountability Office – (GAO) Hükümet Sorumluluk Ofisi F-35 savaş uçaklarının yüzde 55 görev yapabilirlik oranlarını sahip olduğunu duyurdu. 

GAO raporunda, “F-35 programının sürdürülebilirliği yüksek maliyetlerle sürdürülemez hale gelmiştir. “ denildi. 

Bu yüksek maliyetlerin nedenleri arasında depo kapasitesinin eksikliği, yedek parça arzının yetersizliği ve bakım için yüklenicilere aşırı bağımlılık bulunmaktadır.

Ayrıca raporda, savaş uçağı programının geleceği için bu yüklenici destekli sistemin sürdürülemez olduğu vurgulamaktadır.

F-35 filosunun görev yapabilirlik oranları, hedeflerin altında kalmaktadır. F-35A için hedef yüzde 90 iken, diğer varyantlar olan F-35B ve F-35C için sırasıyla yüzde 85’di. 

Depo kapasitesinin eksikliği, uçakların onarımlarının uzun süre almasına ve yedek parçaların yetişmemesine neden olmaktadır.

GAO raporu, askeri hizmetlerin uzun yıllardan bu yanan depo kapasitesine yeterli kaynak ayırmadığını, bu eksikliğin 2027’ye kadar tam olarak giderilmeyeceğini belirtiyor.

Sonuç olarak, F-35 programının görev yapabilirlik oranlarını artırmak için depo kapasitesinin artırılması ve yüklenici destekli sürdürülebilirliğin azaltılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here