Amerika Birleşik Devletleri Donanması’nın Japonya ile Pasifik’te gerçekleştirdiği tatbikata, 4 insansız deniz aracı deneme amaçlı değil, tam operasyonel olarak katılıdı.

Orta büyüklükteki insansız deniz gemileri Sea Hunter ve Sea Hawk ile Mariner (insansız deniz aracı) ve Ranger büyük insansız deniz aracı tatbikata katılıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı İnsansız Yüzey Araçları Birimi olan Birinci Yüzey Geliştirme Filosu-1 (Unmanned Surface Vessel Division ONE – USVDIV-1), Japonya ile düzenlenen 23.2 Entegre Muharebe tatbikatına dört insansız gemi ile katılıyor. Gemiler, 18 Eylül’de Japonya’nın Yokosuka kentindeki limana demirledi.

ABD Pasifik Filosu’nun Yardımcı Komutanı Tümamiral Blake L. Converse, “İnsansız ve otonom teknolojiler, deniz operasyonlarının çerçevesini büyütmek için kilit öneme sahiptir” dedi.

Tümamiral Converse, İnsansız Yüzey Araçları Birimi’nin Japonya’ya ilk ziyaret olması bakımından da tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Dört insansız deniz aracı, bu yazın başlarında Güney Kaliforniya’dan ayrılarak Pasifik’i geçti. Bu hafta Amerika Birleşik Devletleri 7. Filo’nun merkezi olan Yokosuka’ya vardılar. Yolda İnsansız deniz araçları Carl Vinson Taarruz Grubuna entegre oldu ve yol boyunca eşlik etti.

İDA’lar mümkün olduğunca tam otonom modda tutuluyorlar. Ancak limanlara giriş çıkış yaparken her zaman insan kontrolü altında oluyorlar. Ranger ve Mariner gemilerinde otonomi yazılımını izlemek için köprüde bir personel bulunuyor.

ABD Donanması, büyük ve orta sınıf İnsansız Deniz Araçları (İDA) ile Ekstra Büyük İnsansız Denizaltı Araçları olarak adlandırılan üç tip büyük insansız araç geliştirmek ve tedarik etmek istiyor.

Büyük sınıf İDA’ların 60 metre ile 90 metre uzunluğunda ve tam yük deplasmanında 1.000 ton ila 2.000 ton arasında bir deniz aracı hedefleniyor. Bu, bir devriye gemisinden daha büyük ve bir firkateynden daha küçük bir gemi anlamına gelmektedir.

Öncelikle İDA’ların Su Üstü Savunma Harbi (ASuW) ve kara hedeflerine saldırı silah sistemlerini taşıması planlanıyor. Yakın vadede Büyük İDA’lara birkaç mürettebat yerleştirilmesi de tartışılıyor.

Donanma, orta sınıf İDA’ları 13 metre ile 57 metre uzunluğunda ve kabaca 500 ton deplasmanlı olarak tanımlıyor. Orta sınıf İDA’ların devriye gemisi boyutunda olması bekleniyor. Orta sınıf İDA’ların faydalı yükleri olarak istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) ile elektronik harp (EW) sistemlerini taşıması planlanıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here