Ukrayna seyir füzeleri, yoğun Rus hava savunmasını ve duman perdesini aşarak Rus Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz Filosu karargahını vurmayı başardı.

Ukrayna Savunma Kuvvetleri, Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Filosu’nun Sevastopol’daki karargahını 22 Eylül’de yerel saatle 13:10’da gerçekleşen seyir füzeleri saldırısıyla vurdu. Ruslar tehdidi önceden fark ettiler ve limanda duman perdeleri oluşturdular. Sevastopol yakınındaki Belbek hava üssünden seyir füzelerini durdurmak için Hava Savunma füzeleri fırlattı. Ancak bu önlemlere rağmen karargah vuruldu.

Hedefe kaç füzenin ulaştığına dair güvenilir bilgi bulunmuyor; sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta füzenin binanın yan duvarına çarptığını ve bir katının kısmen çöktüğünü görmekteyiz.

Rusya Savunma Bakanlığı ilk açıklamasında tüm füzelerin vurulduğunu söyledi. Daha sonra yaptığı açıklamada, karargaha zarar verildiğini ve bir kişinin kaybolduğunu bildirdi.

Ukrayna askeri Stratejik İletişim Dairesi, füze saldırısını doğruladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleshchuk, füze saldırısının sonuçlarını gösteren bir video yayınladı ve Ukraynalı pilotlara teşekkür etti.

Ukrayna televizyonunda konuşan Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ignat, saldırının sonuçlarından memnun olduğunu ancak etkilerin daha dramatik olmasını beklediğini ifade etti.

“Şunu söyleyeyim, daha büyük bir etki bekliyordum,” diyen Yuriy Ignat, saldırıda kullanılan İngiltere ve Fransa tarafından tedarik edilen Storm Shadow ve Scalp seyir füzelerine atıfta bulunarak, “Bu, dünyanın en iyi silahlarının tanıtımıdır; tam olarak hedefine ulaşırlar. Bir nedenden dolayı Rus hava savunması başa çıkamıyor” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın Karadeniz Filosu karargahını vurma girişimi, ilk değil. Daha bir yıl önce, 31 Temmuz 2022’de Ukraynalılar bir drone ile benzer bir deneme yapmışlardı.

Ukrayna İstihbaratı, Kırım Yarımadası’nda bulunan bir S-400 orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemini geçen ay imha etmişti.

Haziran 2019’da Rusya Kırım Yarımadasındaki eski Sovyet döneminden kalan askeri üsleri faal hale getirdiği, bölgeye yeni S-400 bataryası ve savaş uçağı takviyesi yaptığı gündeme gelmişti.

Öte yandan son 24 saat içinde Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus pozisyonlarına 16 hava saldırısı gerçekleştirdi. Rus birlikleri ise Ukraynalı pozisyonlara ve sivil hedeflere 59 füze saldırısı ve 62 hava saldırısı başlattı. Ayrıca çoklu fırlatma roket sistemleri (MLRS) ile 55 kez ateş açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here