Bahreyn Çok Uluslu Görev Gücü İnsansız sistemler ve yapay zeka entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla oluşturulan deniz görev gücü tatbikatlarına ev sahipliği yapıyor.  Basra Körfezi’nde insansız sistemler ve yapay zeka kullanımını içeren  tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikatta farklı uluslardan kuvvetlerin mürettebatsız sistemlerle birlikte nasıl çalışabileceği test edildi. Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan Birleşik Deniz Kuvvetleri’nin  dört görev gücünden biri olan Bahreyn liderliğindeki Birleşik Görev Gücü (CTF) 152 tatbikata katıldı. 

Tatbikata, ABD’den USS Hurricane (PC 3) ve USS Chinook (PC 9) ile işletilen üç ABD Donanması Saildrone Explorer insansız yüzey gemisi,  Birleşik Krallık Kraliyet Donanması gemileri RFA Cardigan Bay (L3009) ve HMS Bangor (M109), Kraliyet Bahreyn Deniz Kuvvetleri gemileri RBNS Al-Manama ve RBNS Al-Fateh ve Suudi Kraliyet Donanması’ndan HMS Khalid katıldı. 

Basra Körfezi’ndeki insansız sistemleri içeren en son tatbikatta insansız ve yapay zeka sistemleri, mürettebatlı gemiler ve Bahreyn’deki deniz komuta merkezleriyle birlikte çalıştı. İnsansız Deniz Aracı’daki sensörler eğitimde kullanılan gemileri  bulup tanımlayabildi ve görsel tasvirleri komuta merkezlerine iletti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here