Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye-ABD Üst Düzey Savunma Grubu toplantısı ABD Savunma Bakanlığı heyetinin katılımıyla 7 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da tamamlandığını açıkladı.

Bakanılık açıklamasında, “Türkiye-ABD Üst Düzey Savunma Grubu toplantısı ABD Savunma Bakanlığı heyetinin katılımıyla 7 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da icra edilmiştir.Olumlu ve yapıcı geçen toplantıda, bölgesel ve küresel savunma ve güvenlik konularının yanısıra, ikili savunma, askeri eğitim ve savunma sanayi işbirliği ele alınmıştır.” denidi.

Müteakip toplantının gelecek yıl ABD’de düzenlenmesi öngörülmektedir.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında; TSK Komuta Kademesi ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirildi.

Bakan Akar, toplantı için gittiği Hava Kuvvetleri Komutanlığında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından askerî törenle karşılandı.

Yurt içi ve sınır ötesindeki birlik komutanlarının sahadaki son duruma ve çalışmalara ilişkin bilgi verdiği toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhından katıldığı toplantıda savunma ve güvenlik konularına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

ABD Savunma Bakanlığından bir heyetin de Türkiye’ye geldiğini açıklayan Bakan Akar, “Türkiye-ABD Üst Düzey Savunma Grubu Toplantısı bugün Millî Savunma Bakanlığında yapılıyor.” açıklaması yapmıştı.

Türkiye, Ekim ayında ABD’den Lockheed Martin yapımı 40 adet F-16 V Blok 70/72 savaş uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alması talebinde bulunmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) F-16 tedariki ve modernizasyonu kapsamında ABD’nin daveti üzerine Millî Savunma Bakanlığı teknik heyeti görüşmeler yapmak üzere Ağustos ayında ABD’ye gitmişti.

Ardınan Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısının (NDAA) Senato versiyonundan çıkarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin ABD Kongresi’ne mektup gönderdi.Mektupta, Türkiye’ye F-16 satışının ABD çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet deceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here