Ukrayna’da aralarında savunma firmaları bulunan 5 stratejik şirket Motor Sich, Zaporizhtransformator, AvtoKrAZ, Ukrnafta ve Ukrtatnafta varlıkları askeri mülk statüsüne alındı ve yönetimi Ukrayna Savunma Bakanlığı’na devredildi. Ukrayna şirketi ‘Motor Sich’ AKINCI TİHA ve Kızılelma’nın motorlarını imal ediyor.

“Başkomutanlık Karargahı” tarafından yapılan açıklamada, “ alınan karar uyarınca “Askeri zorunluluk “nedeniyle  6 Kasım 2022’de beş işletme, Motor Sich, Zaporizhtransformator, AvtoKrAZ, Ukrnafta ve Ukrtatnafta  varlıklar askeri mülk statüsüne alındı ve yönetimi Ukrayna Savunma Bakanlığı’na devredildi.” denildi. 

Açıklamada, “sıkıyönetim sona erdikten sonra bu varlıklar sahiplerine iade edilebilir veya değerleri geri ödenebilir.” ifadeside yer aldı. 

Başbakan Denys Shmyhale Telegram’da yaptığı açıklamada, kamulaştırılan Stratejik Ukraynalı işletmeleri, – Motor Sich, Ukrnafta, Ukrtatnafta, AvtoKrAZ ve Zaporizhtransformator – ülkenin ulusal savunma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 24 saat çalışacaklarını söyledi.

Kamulaştırılan Ukrayna şirketleri ‘Motor Sich’ uçak motoru üreticisi, transformatör üreticisi Zaporizhtransformator, kamyon üreticisi KrAZ,  petrol ve doğal gaz üreticisi Ukrnafta ve petrol arıtma şirketi Ukrtatnafta yer alıyor. 

‘Motor Sich’ firması Baykar tarafından tasarlanan AKINCI TİHA ve Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) Kızılelma’nın kullandığı motorları imal ediyor. AKINCI’da AI-450 serisi turboprop motor ve Kızılelma’da ise Motor Sich’in yan şirketi Ivchekno-Progress’e ait AI-25TLT kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here