Başarılı Birlik ve Personelin Ödüllendirilmesi Töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde Yunanistan’daki silahlanma faaliyetlerine değinerek “Bu bir silahlanma yarışı değil, silahlanma gösterisi.” dedi.

Bakan Akar, Yunanistan’daki silahlanma faaliyetleri hakkında konuştu. Akar, “Bu bir silahlanma yarışı değil, silahlanma gösterisi. Birtakım ülkelerin teşvik ve tahrikleriyle kendilerince silahlanmak suretiyle Türkiye’ye üstünlük sağlamaya çalışıyorlar. Bu beyhude bir gayrettir. Ayrıca, NATO içinde müttefik olmakla beraber yeni ittifaklarla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bunların hepsinin yapay olduğunu söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akar konuşmasına şöyle devam etti: “Sonuç olarak ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin ve milletimizin hak alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta azimli, kararlı ve buna muktedirdir. Bunu herkesin bilmesini istiyoruz.”

Doğu Akdeniz ve Ege’de son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Bakan Akar, Yunanistan’ın uluslararası antlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırdığına da dikkati çekti. Akar, “Türkiye’ye 1950 metre mesafede Meis Adası var. Harp Okulu öğrencisinin yüzme standardı 2 bin metre. Yani yüzerek giderler. 10 kilometrekarelik bir ada. Bu adaya 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı istiyorlar. Buna ‘hayır’ dediğimiz zaman biz ‘yayılmacı’ oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ege’de ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile problemlerimiz olduğunu söyleyen Akar, “Uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde görüşmelerle, diyalogla barışçıl yol ve yöntemlerle sorunların çözülmesidir.’ Maalesef Yunanistan’daki belli siyasiler, bu konuda son derece saldırgan eylemlerini ve söylemlerini aralıksız sürdürüyor. Son derece yapmacık, yapay iddialarla Türkiye’yi yayılmacı olarak göstermek istiyor.” dedi.

2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Selçuk Bayraktaroğlu ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Ali Sivri başarılarından dolayı TSK Üstün Hizmet Madalyası ile taltif edildi.

Madalyaları Millî Savunma Bakanı Akar tarafından tevcih edilirken başarılı olan 68 personele belgeleri TSK Komuta Kademesi ve Millî Savunma Bakan Yardımcıları tarafından verildi.

Kaynak: MSB

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here