Uzay teleskobu James Webb uzaya fırlatıldı.

James Webb, dünyanın en gelişmiş ve en büyük uzay teleskobu olma özelliğini taşıyor.Webb, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil (1.6 milyon kilometre) uzaklıktaki yörüngeye yaklaşık 1 ay sonra yerleşecek ve 2022’de ilk veri ve görüntüleri toplamaya başlayacak.

Webb Telekosbu’nun, güneş sistemiyle ilgili soruları yanıtlaması, öte gezegenleri ve evreni hiç olmadığı kadar derinlemesine incelemesi beklenirken Dünya dışında devam eden yaşam arayışındaki ipuçlarını da ortaya çıkarması planlanıyor.

James Webb’in önümüzdeki 10 yılın önde gelen gözlemevi olacağı ifade ediliyor.

Başarılı fırlatmanın ardından Webb teleskop derin uzaya doğru ilerledi. Webb antenlerini, aynalarını ve güneşliklerini yerleştirmek için iki haftalık bir süreç başlamış oldu.

Teleskobun, 6.5 metre uzayabilen bir ayna ile donatıldığını belirten NASA, bu sayede teleskobun çok fazla ışık toplayacağını ve daha fazla ayrıntının gözlemleneceğini söyledi.

NASA ekipleri, teleskoptaki aynanın büyüklüğünden dolayı rokete sığmayacağını fark ederek Telekobu origami tarzında katlanarak 5 metrelik bir alana sığabilen bir dizi hareketli parça olarak tasarladı.Teleskobun fırlatılma anı NASA tarafından canlı olarak yayınlandı.

Webb Teleskobu, 1990 yılında fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması amacıyla ilk olarak 1989’da planlandı ve ilk olarak 2004 yılında inşa edilmeye başlandı.Teleskobun inşa edilmesi için 14 farklı ülkeden binlerce uzman toplamda 40 milyon saat harcadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here