Ukrayna’ya Leopard tanklarının gönderilmesi için uzun süredir baskı altında olan üretici ülke Almanya Ukrayna’ya Leopard tankları gönderme kararı aldığını açıkladı. Ardından ABD Başkanı Joe Biden Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı göndereceğini duyurdu.

Kararı Beyaz Saray’dan duyuran ABD Başkanı Joe Biden, tankların Ukrayna’nın “açık arazide manevra yapma kabiliyetini geliştirmekte” faydalı olacağını söyledi.

ABD daha önce en güçlü tanklar arasında sıralanan Abrams tanklarını Ukrayna’ya göndermekten çekiniyordu ancak Almanya’yı ikna etmek için fikrini değiştirdi.

Abrams tanklarının gönderilemsinin aylar süreceğini tahmin eden yetkililer, Ukrayna ordusu, jet yakıtıyla çalışan ve bakımı oldukça zor olan Abrams tanklarının kullanımı konusunda eğitileceğini belirtti. Tek bir Abrams tankının maliyeti, eğitim ve bakım dahil 10 milyon doların üstünde.

ALMANYA BAŞBAKANI OLAF SCHOLZ “LEOPARD 2” GÖNDERME KARARI ALDIKLARINI AÇIKLADI

Almanya’nın açıklaması bugün kabine toplantısının ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından yapıldı.

Scholz, Ukrayna askerlerinin Alman tanklarını kullanması için verilecek eğitimin de yakında başlayacağını söyledi ve Ukrayna’yı ellerinden geldiğince destekleyeceklerini belirtti.

Ukrayna’ya en az 14 Leopard 2A6 gönderilmesine karar verildiği açıklamada, Almanya’nın aralarında Polonya ve İskandinav ülkelerinin de bulunduğu diğer ülkelere de tankların Ukrayna’ya verilmesi için onay vereceği belirtildi.

Scholz, Almanya’nın ayrıca lojistik ve mühimmat sağlayacağını da ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Almanya Şansölyesi’ne “içtenlikle minnettar olduğunu” söyleyerek haberi memnuniyetle karşıladı. Ancak Zelensky, “kritik” olduğunu belirttiği araçların miktarı ve teslim süresi hakkında da bir uyarı yaptı.

Kiev, Batılı müttefiklerine silah tedarikinin güçlendirilmesi çağrısı kapsamsında aralarında Türkiye’nin de yer aldığı, envanterinde Alman üretimi Leopard tankı bulunan ülkelerden kendilerine bu tanklardan gönderilmesini istemişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Polonya’nın Ukrayna’ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemesi halinde buna karşı çıkmayacaklarını belirtmişti. 

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsüne göre en az 16 Avrupa ve NATO ülkesinin envanterinde Leopard 2 tankları bulunuyor.

Şu ana kadar Ukrayna’ya tank gönderme kararı alan ülkeler şöyle: Almanya, Finlandiya (NATO’da değil), Polonya, Portekiz, İspanya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Çek Cumhuriyeti.

Alman Silahlı Kuvvetleri veya Bundeswehr tarafından kullanılan üç versiyon Leopard tankı bulunuyor. Bunların en eskisi, 1995 yılında tanıtılan ve 120 mm/L44 yivsiz ana topla donatılmış Leopard 2A5’tir.Geliştirilmiş Leopard 2A6M, 2001 yılında hizmete girdi ve daha uzun namlulu 120 mm/L55 topun yanı sıra iyileştirilmiş mayın koruma önlemleri ve diğer geliştirmelere sahip.En son model, 2014’ten beri kullanımda olan Leopard 2A7V’dir ve bir klima sistemi, gelişmiş optronik ve programlanabilir mühimmat dahil olmak üzere bir dizi başka iyileştirmelerden geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here