Beyaz Rusya’nın Minsk kentinin güneyindeki Machulishchy Hava Üssü’ne konuşlandırılmış bir Rus A-50 Mainstay havadan erken uyarı ve kontrol uçağına drone saldırısı düzenlendiği iddia edildi.

Sosyal medyada yayılan haberlerde drone saldırısında uğrayan uçağın hafif hasar aldığı belirtildi. Saldırıyı Belarus muhalefetine bağlı bir partizan grup tarafından yapıldığı iddia edildi.

Rus A-50 Mainstay havadan erken uyarı ve kontrol uçakları, Rusya’nın Ukrayna’da büyük avantajlarından biri. A-50  geniş bir alanı havadan gözetleyerek, havadan komuta kontrol yetenekleri Ukrayna’nın derinliklerinde bir ‘hava resmi’ oluşturabilir, yer tabanlı radarların göremediği alçaktan uçan uçakları tespit edebilir. 

Ukrayna’nın seyir füzeleri ve uzun menzilli insansız hava araçları ile  hava saldırısı yeteneği kazanması durumunda A-50’ler daha önemli hale gelecek. 

Rusya, A-50’nin yeteneklerini sınırlı bir şekilde kullanılıyor. Yaklaşık 10 uçağın çalışır durumda olduğu tahmin ediliyor. Rusya A-50’leri Suriye’de konuşlandırmıştı.  

Eskiyen A-50’nin çok daha yetenekli A-100 projesi gündeme geldi. Ukrayna Rusya savaşı sebebiyle A-100 projesi sert yaptırımların etkilendiği biliniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here