Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen büyük depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri 29 arama-kurtarma köpeğinin de destek verdiği  arama-kurtarma timleri deprem bölgesinde 326 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın deprem bölgesindeki incelemeler kapsamında Hatay’a gelerek arama-kurtarma çalışmalarına katılan Doğal Afet Arama Kurtarma Taburunun çalışmalarına ilişkin bilgi aldı. 

Millî Savunma Bakanlığı tarafından deprem bölgelerine görevlendirilen 57 tabur ve 100 arama-kurtarma timi toplam 40 binden fazla asker uzman ve teknik personel bölgedeki görevlerini sürdürmeye devam ediyor.

Bakan Akar, enkaz altındaki 19 kişiyi tespit eden “Pamel” ve “Pazı” olmak üzere taburdaki arama-kurtarma köpekleri ile yakından ilgilendi.

Depremin ardından 24 kişiyi enkaz altından canlı olarak kurtaran personeli kahramanlıkları ve fedakârlıklarından dolayı tebrik eden Bakan Akar, “Büyük fedakârlık ve kahramanlık gösterdiniz. Tüm zorluklara rağmen ilk andan itibaren halkımızın yanına koştunuz. Alınlarınızdan öpüyor, sizleri kutluyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here