Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk yılında Ukrayna’nın direnişi ve Rusya’nın başarısızlığı dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. Ukrayna, akıllı harekat planlaması, geniş çaplı Batı desteğini etkin kullanımı ve Ukrayna halkının kalıcı iradesi sayesinde 2022’de çarpıcı başarılar elde etti. Ukrayna’nın savaşı kazandığını ilan etmemiz erken, savaşın nasıl biteceği bilinmiyor. 

Rusya’nın yaygın taktiksel yetersizliği ve tekrarlanan operasyonel başarısızlıklarına rağmen stratejik olarak kaybettiğini söyleyemeyiz. Ukrayna, Rus kuvvetlerine savaş alanında yıkıcı kayıplar verdi. Rusya önümüzdeki yıllarda kayıplarını telafi etmek için mücadele edecek.

Putin Ukrayna’yı işgal planlarını hazırlanırken, Ukrayna’nın Rus ordu ile boy ölçüşemeyeceği, Avrupa’nın (özellikle Almanya’nın) Rus gazına bağımlı olduğu, ABD’nin 6 Ocak olayları ve Afganistan’dan çekilme gibi nedenlerden dolayı  Ukrayna’nın savunmasına yardımcı olamayacak kadar bölünmüş ve içe dönük olacağını hesapladı. Ancak tüm bu varsayımlar yanlış olduğu ortaya çıkınca, Putin’in Ukrayna’yı işgalin getireceği faydaları maliyetleri gölgede bırakacak olması bir felaket formülü haline geldi. 

Savaş iki sebepten dolayı sona erebilir. Bunlardan birincisi bir taraf diğerini yendiğinde ve barış şartlarını empoze edebildiğinde; ikincisi ise her iki tarafın savaşı kazanacak kadar güçlü olmadığı sonucuna vardığında, savaşı sürdürmektense uzlaşmanın daha iyi olduğunu  anladığında.  

Bu koşulların hiçbiri şu an itibariyle oluşmadı. Batılı hükümetler çekingenliğini kaldırıp Ukrayna’ya daha gelişmiş silahlar sağlasa bile, Ukrayna’nın Rusya’yı topraklarından çıkarabileceği kesin değil. Öte yandan Çin’in stratejik ortağının ABD önderliğindeki bir koalisyon tarafından mağlup edildiğini görmek yerine, Rusya’ya bol miktarda ekonomik ve askeri yardım sağlama olasılığıda bulunuyor.  

Şimdilik gelecekte iki ülkenin uzlaşması zor görünüyor. Putin Ukrayna’da algılanan yenilgiyi rakiplerinin onu iktidardan uzaklaştırabileceği sebebiyle işgalden vazgeçmiyor. Hindistan, Çin ve diğer ülkelerin Rusya’dan enerji satın almaya devam etmesi, yaptırımların sınırlı bir etkisi olduğu ortaya çıkardı. Putin, NATO ve Batı ittifakına hayatta kalma mücadelesi veren kurban algısıyla ülkedeki siyaseti ve halkı kontrol ediyor.

Ukrayna da uzlaşmaya yanaşmıyor. Neredeyse tüm Ukraynalılar ülkelerinin topraklarının tamamen özgürleştirilmesi çağrısında bulunuyor. Ukrayna’nın askeri hüneri, Rus ordusunun bariz eksiklikleri ve Batının desteği, halkta biraz iyimserliğe neden oldu. Ayrıca Rusya’nın sivil altyapıya saldırması, apartmanların bombalanması, sivil kayıplar ve Rus vahşeti halkta büyük nefret duygusu oluşturdu.  

Kısacası diplomasi için koşullar olgunlaşmaktan çok uzak. Bir gün bu durum değişecek ama çok uzak görünüyor. Fakat her iki taraf da geçen yıl maruz kaldıkları büyük kayıplar sebebiyle bu savaşı sürdürmenin zorluğuyla karşı karşıya. Her iki tarafta personel, ekipman ve ekonomik kaynaklar tükenmeye başladı. Önümüzdeki dönem savaşın şiddeti giderek azalabilir. 

Rusya’nın Ukrayna’yı bile yenemeyeceği apaçık ortadayken NATO’ya saldıracağı yorumlarının bir anlamı yok. Nükleer silahların askeri değeri çok az veya hiç yok gibi görünüyor. Çin, Hindistan nükleer silahların kullanımına karşı olduklarını açıkça belirttiler. Rusya’nın herhangi bir türden nükleer silah kullanması ABD ve NATO birliklerini doğrudan savaşa sokacaktır.

Savaş yakın zamanda bitmeyecek, önümüzdeki yıl belirleyici olamayacak daha kasvetli bir yıl olacak.

20-26 Şubat Saha Değerlendirmesi 

ABD BAŞKANI BİDEN, HAVA SALDIRISI SİRENLERİ ALTINDA KİEV’E SÜRPRİZ ZİYARET

ABD Başkanı Biden, hava saldırısı sirenler altında Kiev’e sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. ABD Başkanı Joe Biden hava saldırısı sirenleri altında Kiev’e süpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Biden, Kiev’de Başkan Volodymyr Zelensky ile baş başa görüştü. İki ülke lideri Kiev’in merkezindeki St. Michael Katedrali’nin yakınında, Rusya’nın 2014’ten beri Ukrayna’ya karşı savaşında şehit düşen Ukraynalı askerlerin anısına dikilen bir anıta doğru ilerlerken görüntülendi.

ÇİN’DEN ATEŞKES PLANI 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümünde “Ukrayna krizinin siyasi çözümü” için önerilerini içeren “tutum belgesi”ni yayımlayarak ateşkesin sağlanması ve sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi için çağrıda bulundu. 

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 12 maddelik belgede, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların sona erdirilmesi, nükleer silah kullanmaktan kaçınılması, siviller için insani yardım koridorları oluşturulması ve tahıl koridorunun açık tutulması gerektiği ifade ediliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Çin’in sürece dahil olmasını önemli bir ilk adım olarak nitelendirmişti. Zelenskiy, Perşembe günü İspanya Başbakanı ile düzenlediği basın toplantısında “Çin’in Ukrayna’da barışla ilgili konuşmaya başlamasının genel olarak kötü olmadığını düşünüyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ise Pekin’in çatışmaya yönelik barış planını “Putin bunu alkışlıyor, o halde nasıl iyi olabilir ki?” sözleriyle değerlendirdi.

Ulusal bir televizyon kanalında açıklama yapan Biden, Çin’in Ukrayna ile ilgili herhangi bir müzakereye dahil olmasının “rasyonel olmadığını” belirterek “Çin’in Ukrayna için tamamen haksız bir savaş olan bir savaşın sonucunu müzakere edeceği fikri mantıklı değil.” ifadelerini kullandı.

LUKASHENKO ÇİN’E GİDİYOR 

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko Kaynak: VCG

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko 28 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında  Çin’i ziyaret edeceği bildirildi. Bu ziyaret Çin’in ciddi bir şekilde Rusya’ya silah göndermeyi planladığı haberlerin ardından geldi. Lukashenko, ticaret, yatırım, büyük ölçekli ortak projeler ve diğer konularda anlaşmalar imzalamak üzere Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını duyurdu. CNN ve The Washington Post üst düzey ABD yetkililere dayandırdığı haberinde, Çin’in Rusya’ya savaş uçakları, 122 mm ve 152 mm top mühimmatı satmayı ciddi bir şekilde düşündüğü değerlendirildi. Çin yaptırım ihlallerinden kaçınmak için Belarus ile anlaşmaları kullanabilceği belirtildi.

RUSYA’DAN UKRAYNA’NIN TRANSDİNYESTER’İ İŞGAL EDECEK İDDİASI 

Ukrayna’yı Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’i işgal için komplo hazırlığı yapmakla suçlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ve Batılı müttefiklerini uyardı. 

Bakanlık, Transdinyester’deki Rus birliklerine yönelik bir saldırının Rusya’nın kendisine yönelik bir saldırı olarak yorumlanacağını belirterek bu durumun “uygun bir yanıtı” tetikleyeceğini ifade etti.Moldova hükümeti, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’nın sahte bir operasyon düzenleyerek Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi Transdinyester’i işgal etmeyi planladığı yönündeki suçlamasını reddetti.

DOĞU UKRAYNA 

Rus kuvvetleri Svatove’nin kuzeybatısında kara saldırıları düzenlemeye devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri Masyutivka yakınlarında (Svatove’nin 51 km kuzeybatısında) başarısız bir saldırı düzenlediğini bildirdi. Coğrafi konumlu görüntüler, Ukrayna kuvvetleri Dzherelne’de (Svatove’nin 15 km batısında) Rus piyadelerini bombaladığı gösteriliyor. Rus yedek birimi, (BARS) Stelmakhivka yakınlarında (Svatove’nin 15 km batısında) bir Ukrayna karşı saldırısını durdurduğunu belirtti. 

Kreminna bölgesinde Rus kara saldırıları devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Nevske (Kreminna’nın 18 km kuzeybatısında), Bilohorivka (Kreminna’nın 10 km güneyinde) ve Serebrianska ormanlık bölgesinde başarısız saldırılar düzenlediğini bildirdi. 

Rus 76. Hava İndirme Tümeni (VDV) unsurları Svatove-Kreminna hattı faaliyet gösterdiği iddia edildi. Rusya Savunma Bakanlığı, 76. ve 106. Hava İndirme Tümenleri unsurlarının Donetsk Oblastı’ndaki Bakhmut bölgesinde faaliyet gösterdiğini açıkladı. VDV birlikleri cephenin farklı sektörlerinde konuşlandırılması, Batı Askeri Bölgesi Motorize piyade tümenleri doktrinsel oluşumlar olarak konuşlandırılmasıyla çelişiyor. Rus ordusunun seçkin kuvvetleri boşlukları doldurmak ve kilit alanlarda nokta takviyesi olarak kullandığını gösteriyor.

BAKHMUT MUHAREBE ALANI 

Rus kuvvetleri Bakhmut çevresinde operasyonlarına devam ediyor. Coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetlerinin doğu Bakhmut’ta marjinal ilerlemeler kaydettiğini gösteriyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Bakhmut’un 30 km kuzeyinde, Verkhnokamianske, Fedorivka, Rozdolivka, Dubovo-Vasylivka, Zaliznianske ve Berkhivka yakınlarında; Bakhmut’un 26 km güneybatısında, Ivanivske, Chasiv Yar, Dyliivka ve Vasylivka yakınlarında ve Paraskoviivka’nın batısındaki (Bakhmut’un 7 km kuzeyindeki) E40 karayolu yakınında muhtemelen marjinal ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Ayrıca Rus milblog yazarları, Wagner Grubuna bağlı savaşçıların Yahidne’nin kuzey etekleri (Bakhmut’un 2 km kuzeyinde) ilerlediğini iddia ediyor. Bu durum Rus kuvvetlerin Bakhmut’un kuzeydoğu eteklerinde marjinal kazanımlar elde ettiği anlamına geliyor. 

Rusya’nın kuzeyden ilerlemesini yavaşlatmak için Ukrayna kuvvetleri Bakhmut’un kuzeyindeki bir barajı yıktığını ve Bakhmut’un Stupky bölgesini sular altında bıraktığını iddia edildi. Fakat coğrafi konumlu bir görsel olmadığından bu iddia doğrulamadı.

Ukrayna Sınır Muhafızları Servisi, Rusların savaşa en hazır kuvvetlerini Bakhmut’a gönderdiğini, şehrin çevresinde çok sayıda Wagner Grubu hükümlü personel olduğunu bildirdi.  

AVDİİVKA MUHAREBE ALANI 

Rus birlikleri Donetsk Şehri’nin batı eteklerinde kara operasyonlarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri Avdiivka yakınlarında ve Avdiivka’nın 36 km güneybatısında Vodyane, Pervomaiske, Nevelske, Marinka ve Novomykhailivka’da başarısız operasyonlar düzenlediğini bildirdi.

Şubat’ta yayınlanan coğrafi konumlu görüntüler, Rus kuvvetleri Avdiivka’nın güneybatısında ve Pobieda yakınlarında (Avdiivka’nın 32 km güneybatısında) marjinal ilerlemeler kaydettiğini gösteriyor. Rus milblogger, Rus kuvvetleri Pobieda’ya doğru ilerlediği ve Marinka’nın güney ve kuzey eteklerinde (Avdiivka’nın 27 km güneybatısında) saldırılar düzenlediğini iddia etti.

VUHLEDAR MUHAREBE ALANI 

Donetsk Oblastında Rus kuvvetleri Vuhledar yakınlarında (Donetsk şehrinin 30 km güneybatısında) saldırılar düzenlemeye devam ediyor. Rus kuvvetleri Vuhledar çevresinde taktik değiştirmediği ancak son zamanlarda zırhlı destek olmadan saldırılarda artış olduğu belirtiliyor. Bazı zırhlı personel taşıyıcıları piyadeleri ön cephede indirip geri çekildiği gözlemleniyor. Vuhledar bölgesine yerleştirilen Pasifik Filosu 155. ve 40. Deniz Piyade Tugayları önemli kayıplar nedeniyle tek bir tugaya indiği belirtildi. Bu personelin isyan çıkarıp savaşmayı reddetmesini önlemek için Rosgvardia özel hızlı müdahale birimi bölgeye konuşlandırdığı bildirildi. Ayrıca 155. ve 40.Deniz Piyade Tugayları desteklemek için Melitopol’dan bölgeye otobüsle belirsiz sayıda personel transfer edildi. 

GÜNEY EKSEN

Rus kuvvetleri Zaporijya Oblastı cephe hattında etkili muharebe operasyonları yürütmek için çabalıyor. Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetleri doğu (sol) yakadaki Herson Oblast’taki sivil alanlarda askeri mevziler kurmaya devam ettiğini bildirdi. Güney Kuvvetleri Ukrayna Ortak Koordinasyon Basın Merkezi başkanı Nataliya Humenyuk, sivil bölgelerdeki Rus askeri mevzileri Ukrayna’nın Rus mevzilerini vurma kabiliyetini zorlaştırdığını belirtti.Humenyuk, çoğu Rus kuvveti Dnipro Nehri kıyısından onlarca kilometre geri çekildiğini ve seferber edilen personelle mevzileri takviye ettiğini belirtti.

Rus kuvvetleri Hulyaipole’nin batısı, Herson, Mykolaiv ve Dnipropetrovsk bölgelerinde rutin atışlarına devam etti. 

Kaynak: ISW, Euronews, aspistrategist, militaryland.net, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Açık kaynak İstihbarat (OSINT) Sosyal medya,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here