Güney Kore’nin tek uçak üreticisi Korea Aerospace Industries (KAI), Malezya’ya teslimatı 2026’da başlayacak olan 1,2 trilyon wonluk (920 milyon ABD Doları) değerinde Eğitim ve Hafif Muharebe Uçağı ihalesini kazandığını duyurdu. 

Açıklamada, KAI’nın Endonezya, Filipinler ve Tayland’dan sonra bir Güneydoğu Asya ülkesiyle dördüncü kez uçak anlaşması imzaladığı belirtildi.

Son anlaşma ile KAI, Güneydoğu Asya pazarlarına 68 adet KT-1 temel, T-50 gelişmiş eğitim jeti ve FA-50 Golden Eagle hafif savaş uçağı ihraç etmiş olacak.

Ayrıca firma küresel olarak Irak, Polonya, Peru ve Senegal’in de bulunduğu ülkelere 222 uçak tedarik etmek için anlaşmalar gerçekleştirdi.  

KAI’nin net karı, bir önceki yıl 53,3 milyar won iken 2022’de iki kattan fazla artarak 115,9 milyar won’a ulaştı.

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RMAF) her biri 18 uçaktan oluşan iki aşamada alınacak 36 yeni Eğitim ve Hafif Muharebe Uçağı (FLIT-LCA) projesi kapsamında Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) yapımı FA-50 Golden Eagle hafif savaş uçağını seçti. 

Malezya’nın FLIT Hafif Muharebe Uçağı ihalesine Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) HÜRJET ile Hindistan ise yerli yapımı Hafif Muharebe Uçağı (LCA) Tejas MK-I uçağı ile katılıyor. 

TUSAŞ Malezya ile savunma sanayii ve havacılık alanında ortak yeni proje çalışmaları kapsamında Malezya’nın ticaret başkenti Selangor’da yer alan Cyberview Futurise yerleşkesinde yeni bir ofis açmıştı.

Yerli imkanlar ile geliştirilen KAI FA-50 hafif saldırı uçağı, ROKAF’ın eskiyen F-5E/F ve A-37 uçak filosunun yerini aldı.  Uçak 1990’ların sonlarında Lockheed Martin ile işbirliği içinde geliştirildi ve ilk olarak 2005’te hizmete girdi. Bir General Electric F404 turbofan motor tarafından destekleniyor, Mach 1.5 hıza ulaşabiliyor ve 1.850 kilometre (1.150 mil) uçuş menziline sahip.

T-50 süpersonik gelişmiş eğitim platformunu temel alan FA-50, uygun fiyatlı ve verimli bir süpersonik hafif saldırı platformu olarak sunulmaktadır.  Yakın zamanda Kolombiya Hava Kuvvetleri, bir sonraki jet eğitim uçağı olarak TA-50 ve FA-50 karışımını seçti.  Asya Pasifik bölgesinde Tayland, 2015 yılında aldığı dört uçağa ek olarak sekiz KAI T-50 avcı eğitim uçağı satın aldı.

Güney Kore’nin tek uçak üretici firması Korea Aerospace Industries Co. (KAI), Endonezya ile gelişmiş eğitim jetleri tedarik etmek için 240 milyon dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı. Anlaşma kapsamında Endonezya Hava Kuvvetleri’ne (IAF) altı adet T-50i gelişmiş eğitim jeti tedarik edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here