PENTAGON, ABD SAVAŞ GEMİSİ İSRAİLİ HEDEF ALAN BALİSTİK FÜZELERİ DÜŞÜRDÜ

Pentagon, ABD savaş gemisinin Husiler tarafından fırlatılan ve muhtemelen İsrail’e yönelik olan balistik füzeleri başarıyla engellediğini bildirdi.

Pentagon, ABD’nin bir savaş gemisinin, Yemen’deki Husiler tarafından fırlatılan üç seyir füzesini ve birkaç insansız hava aracını düşürdüğünü doğruladı.

Yetkililer, ‘Kesin olarak neyi hedeflediklerini söyleyemeyiz, ancak füzeler Yemen’den fırlatıldı, Kızıldeniz boyunca kuzeye doğru ilerliyorlardı, muhtemelen İsrail’deki hedeflere doğru…’ ifadelerini kullandı.

Balistik füzeleri USS Carney adlı Arleigh Burke sınıfı bir destroyerinin engellediği belirtiliyor.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’dan meslektaşlarıyla görüştü

ABD, VATANDAŞLARINA LÜBNAN’DAN EN KISA SÜREDE AYRILIN

Lübnan’daki A.B.D. Büyükelçiliği, vatandaşlarına mümkün olan en kısa sürede Lübnan’dan ayrılmalarını tavsiye etti. Büyükelçilik, vatandaşlarına gönderdiği e-postalı bildirimde, Lübnan’daki güvenlik durumunu yakından izlediğini belirtti. ‘Ayrılmayı tercih etmeyen A.B.D. vatandaşlarının acil durumlar için plan yapmalarını öneriyoruz,’ dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, DOĞU AKDENİZ’DEKİ UÇAK GEMİLERİNE DAİR AÇIKLAMA

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk

Milli Savunma Bakanlığı’ndan, ABD’nin Doğu Akdeniz’e gönderdiği uçak gemilerine dair yapılan açıklamada; ‘ABD’li muhataplarımıza bu konuyu sorduğumuzda, ‘Muharip olmayanların, sivillerin tahliyesi operasyonu kapsamında geldiklerini’ bildiriyorlar. Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz.’

TSK’nın Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik açıklama yapan Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “Deniz Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de yeterli sayıda gemiyle keşif gözetleme, sancak/varlık gösterme ve eğitim/tatbikat faaliyetlerini kararlılıkla sürdürüyor.” ifadelerini kullandı. 

ALMANYA SAVUNMA BAKANI, LÜBNAN’DA GÖREV YAPAN ASKERLERİNİ ZİYARET ETTİ

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Perşembe günü bölgedeki BM barış gücünde görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmek üzere Lübnan’a gitti. Ziyaret, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların giderek tırmandığı bir dönemde gerçekleşti.

Güney Lübnan’daki UNIFIL’e (Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü) Pazar günü bir roket isabet etti, ancak can kaybına neden olmadı.İsabet eden noktada 41 Alman askeri bulunuyordu.

Ayrıca, Almanya Lübnan kıyısında bir korvette görev yapan yaklaşık 140 askeri konuşlandırmıştı.

UNIFIL, 1978 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kurulmuştur ve temel amacı Lübnan ve İsrail arasındaki sınırdaki çatışmayı sona erdirmek ve barışı korumak olarak belirlenmiştir.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Alman vatandaşlarını Lübnan’dan ayrılmaları konusunda çağrıda bulundu.

İSRAİL, ABD’DEN YENİ ASKERİ YARDIMLARI TESLİM ALDI

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri’nden yeni askeri yardımları teslim aldı. İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Washington’un Tel Aviv’e tahsis ettiği askeri yardım paketi kapsamında gönderilen zırhlı araçların ilk sevkiyatının alındığı ifade edildi.

Zırhlı araçlar, savaşta hasar gören araçların yerine geçmek üzere İsrail ordusuna ulaştırıldı. Açıklamada, bu yeni araçların İsrail ordusunun çeşitli savaş senaryolarına yönelik araç filosunu artırma amacını taşıdığı belirtildi.

Bakanlık, şu ana kadar İsrail’de ve yurtdışında 400 milyon şekel üzerinde araç ve ağır ekipman satın alma talimatı verdi.

ABD, İKİ IRON DOME SİSTEMİNİ İSRAİL’E GERİ GÖNDERİYOR

Pentagon, daha önce İsrail’den satın aldığı iki Iron Dome füze savunma sistemi göndermeyi planlıyor.

ABD yetkililere dayandırılan habere göre, Savunma Bakanlığı’nın Çarşamba günü Kongre üyelerine yaptığı bir brifingde Iron Dome sistemlerini İsrail’e geri kiralamayı planladıkları belirtildi.

Pentagon, Çin füzelerine karşı Guam topraklarını savunmak için bu sistemleri İsrail’den tedarik etti ve sistemleri test ediyordu.

Beyaz Saray, İsrail’den gelen ek güvenlik taleplerini en kısa sürede yerine getireceklerini açıklamıştı.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRI

Lübnan’dan İsrail topraklarına 18 Ekim’de 20 saldırı, önceki gün 17 Ekim’e göre iki kat artış gösterdi. Bu saldırılar, İsrail-Lübnan sınırının tamamı boyunca hedefler bulunarak gerçekleştirildi. Saldırıların çoğu askeri mevzilere yöneltilmişti ve Lübnan Hizbullahı 15 saldırının sorumluluğunu üstlendi. Kiryat Shmona şehri dokuz roketle hedef alındı. Metulla’ya dördüncü ardışık gününde tanksavar güdümlü füze (ATGM) fırlatıldı.Bu saldırılar sonucunda İsrail hükümeti, 18 Ekim’de İsrail-Lübnan sınırının beş kilometre içindeki kuzey yerleşimlerinin tahliyesini duyurdu.

TANKSAVAR FÜZESİ EVE İSABET ETTİ

İsrail-Lübnan sınırındaki Kibbutz Manara yerleşim yerindeki bir eve tanksavar füze isabet etti. Saldırı evde yangına neden oldu. Olayla ilgili herhangi bir kayıp bildirilmedi. İsrail ordusu saldırıya topçu ateşi ile karşılık verdi. Lübnan topraklarından iki noktadan daha tanksavar atışı yapıldığını belirten yetkililer, herhangi bir kayıp olmadığını ifade etti.

Karşılıklı saldırılar, Gazze çatışmasının başlamasından bu yana iki hafta boyunca devam etmektedir. Şu ana kadar sivil bölgelere yayılmadığı görünüyor.

HAMAS, LÜBNAN SINIRINDAN 30 ROKET FIRLATTIK

Hamas, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine roket fırlatılmasının sorumluluğunu üstlendi. Grup yaptığı açıklamada, Perşembe günü erken saatlerde Lübnan sınırında Nahariya ve Shlomi kasabalarına yaklaşık 30 roket ateşlediğini bildirdi. 

KUZEY İSRAİL’DE ROKET SALDIRISINDAN 3 İSRAİLLİ YARALANDI

Lübnan’dan kuzey İsrail’e düzenlenen çok sayıda roket, füze ve silahlı saldırıda aralarında genç bir kızın da bulunduğu üç İsrailli yaralandı.

Perşembe günü öğleden sonra kuzeydeki yerleşim yerlerine doğru art arda düzinelerce roket ateşlendi. Yaklaşık 90 bin kişiye ev sahipliği yapan Nahariya ve Kiryat Shmona şehirleri de dahil olmak üzere birçok kasabada sirenlerin çaldı. 

BATI ŞERİA

Batı Şeria’da 18 Ekim tarihinde 40 farklı çatışma yaşandı. Çatışmalar coğrafi olarak 37 şehir ve kasabaya yayıldı. Batı Şeria’daki İsrail karşıtı gösteriler özellikle 17 Ekim’deki hastane saldırısı sonrası hızlı arttı. 

İSRAİL ORDUSUYLA ÇATIŞMADA, 5 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ 

İsrail ordusuyla çatışmalarda beş Filistinlinin öldüğü bildirildi ve onlarca kişi gözaltına alındı.

Yerel Filistin basınına göre, El Halil bölgesinde 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Batı Şeria’daki üst düzey bir Hamas yetkilisi olan Şeyh Hassan Yousef de bulunuyor.

Haberlere göre, Beit El yakınlarında 21 yaşındaki bir kişi İsrailli bir sivil tarafından öldürüldü.

İSRAİL ORDUSU MÜLTECİ KAMPINI VURDU; EN AZ 6 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Batı Şeria’daki Nur Şems mülteci kampında meydana gelen El Yapımı Bomba (EYP) patlaması sonucu 10 İsrail askeri yaralandı.

Tulkarm kenti yakınlarındaki Batı Şeria’daki kamptaki patlamanın ardından İsrail ordusu insansız hava aracıyla kampı vurdu. Saldırının ardından en az 6 Filistinli yaşamını yitirdi.

Kamp içindeki baskınlar devam ediyor. İsrail medyasına göre şu ana kadar en az 10 aranan Filistinli tutuklandı.

18 EKİM ÇARŞAMBA GÜNÜ MEYDANA GELEN GELİŞMELER

ABD BAŞKANI BİDEN: SALDIRIYI DİĞER TARAF YAPMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Biden, Hamas’ın Filistin’i temsil etmediğini belirtti ve Gazze’deki hastane saldırısı hakkında, “Diğer taraf yapmış gibi görünüyor.” ifadesini kullandı. Olay hakkında kesin bilgilere ulaşılamadığını vurguladı.

Masum Filistinlilerin korunması gerektiğine dikkat çeken Biden, bu konuda üstesinden gelinmesi gereken çok şey olduğunu vurgulayarak “bu duruma düşen masum Filistinlilerin” hayatlarının korunması için yapılması gerekenlerin önemine işaret etti.

Biden, İsrail’e destek mesajı verdi ve Gazze ile Batı Şeria için insani yardım fonu sağlama sözü verdi.

Gazze’deki hastane saldırısı sonrası Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, planlanan toplantıları iptal etti.

Biden’ın İsrail ziyareti sona erdi ve güvenlik önlemleri altında Tel Aviv’den ayrıldı.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: HASTANE SALDIRISINDA 471 ÖLÜ, 314 YARALI VAR

Filistin Sağlık Bakanlığı dün akşam vurulan Gazze’deki El Ehli Baptist Hastanesi’den 471 kişinin öldürüldüğünü ve 314 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr Aşraf El Kudra, hastanenin İsrail tarafından vurulduğunu savundu.

HASTANE BAHÇESİNE HAVA SALDIRISI : EN AZ 500 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü, İsrail’in Gazze’nin merkezindeki El-Ehli Baptist hastanenin bahçesine düzenlediği hava saldırısı sonucu en az 500 kişini hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hastane, Kudüs Piskoposluğu tarafından yönetilmektedir. Hastanede Kuzey Gazze’den tahliye edilen siviller ve hastalar barınıyordu.

Saldırı, sivillerin korunması çağrısında bulunan DSÖ tarafından kınandı.

İSRAİL: SALDIRIYI BİZ YAPMADIK

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari , Salı günü Gazze Şeridi’ndeki bir hastanede yüzlerce kişinin ölümüne yol açan patlamanın İslami Cihad’ın başarısız füze fırlatmasından kaynaklandığını iddia etti. Sözcü, bu iddiayı destekleyecek sesli ve teknolojik delillerin bulunduğunu söyledi. 

İslami Cihad ise bu iddiayı yalanladı.

ABD BAŞKANI BIDEN ÜRDÜN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Gazze’deki hastaneye düzenlenen saldırının ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmedem çekilmesi üzerine ABD Başkanı Biden bir günlük Orta Doğu ziyaretinin Ürdün durağını iptal etti. 

ABD’li bir yetkili, Biden’ın bu kararı Ürdün Kralı Abdullah’la istişare ederek aldığını belirtti. 

HASTANEYİ YÖNETEN KUDÜS PİSKOPOSLUK KİLİSESİ, VURULACAĞINDAN ENDİŞE EDİYORDUK

Gazze Şehri’ndeki  El-Ehli Baptist hastanesini yöneten Kudüs Piskoposluk Kilisesi, “İsrail’in Cumartesi günü hastaneye uyarı ateşi açmasının ardından hastanelerinin günlerce hedef alınacağından endişe ediyorduk” açıklaması yaptı. 

Hastaneyi yöneten Kudüs Piskoposluk Piskoposluğu’ndan bir rahip BBC’ye, “Cumartesi günü bir uyarı olarak hastaneye bir füze vurduğunda daha çok korktuk” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki üst düzey bir sağlık yetkilisi, İsrail’in, bombalanmadan günler önce Gazze Şehri’ndeki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne “uyarı” amacıyla iki top mermisi attığını söyledi.

17 EKİM SALI GÜNÜ OLAN GELİŞMELER

ABD BAŞKANI JOE BİDEN İSRAİL’E GELİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD Başkanı Biden’ın Çarşamba günü İsrail’i ziyaret edeceğini söyledi.

Biden, İsrail’i ziyaret ettikten sonra Ürdün’e seyahat edecek. Amman’da Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sissi ve Filistin Otoritesi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

İsrail’in Gazze’ye kara harekatına hazırlandığı bir dönemde Blinken, Filistin için ‘güvenli bölgeler’ oluşturmak için plan üzerinde çalışacaklarını bildirdi.

İSRAİL GAZZE’DE 200’DEN FAZLA HEDEFİ VURDU; GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 2.808’E ULAŞTI

İsrail ordusu son 24 saat içinde Hamas ve İslami Cihad’a ait 200’den fazla terör hedefinin vurulduğunu duyurdu.

Gazze Şeridi’nde düzenlenen hava saldırısında en az 28 kişi hayatını kaybetti.

Savaşın başlangıcından bu yana Gazze’de İsrail bombardımanından ölenlerin sayısı 2.808’e ulaştı. Bu rakamın içinde en az 724 çocuk ve 458 kadın bulunuyor.

İsrail’deki ölü sayısı en az 1.300 kişiye ulaştı, 3.400 kişi yaralandı.

ABD’NİN ÜST DÜZEY GENERALİ İSRAİL’DE

ABD’nin en üst düzey generali CENTCOM’un komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla İsrail’e sürpriz bir ziyarette bulundu.

ABD Merkez Komutanı Kurilla, çatışmaların bölgede genişlemesini önlemek ve İsrail’e ABD askeri yardımı konularını görüşecek.

Pentagon, İsrail-Hamas savaşına yanıt vermek üzere yaklaşık 2.000 ABD askerine “hazır olun” emri gönderdi. Ayrıca bölgeye Uçak Gemisi Görev Gücü konuşlandırdı.

MISIR SINIRINDA 100’DEN FAZLA YARDIM KAMYONU GAZZE’YE GEÇMEYİ BEKLİYOR

Mısır sınırındaki Rafah sınır kapısında 100’den fazla yardım kamyonu Gazze’ye girmesine izin verilmek üzere bekliyor.

Dün çıkan haberlerde Rafah sınırı kapısının açılacağı gündeme gelmiş fakat İsrail ve Hamas tarafından yalanlanmıştı.

İsrail, 7 Ekim saldırısının ardından Gazze halkının insani yardım almasını engellemek için Rafah sınır kapısını birkaç kez hava saldırısı gerçekleştirdi.”

LÜBNAN SINIRINDAKİ 2 KİLOMETREKARELİK ALAN TAHLİYE EDİLDİ

İsrail Ordusu Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Lübnan sınırından iki kilometrekarelik bölgedeki yerleşim yerlerindeki sivil halkın tahliye edilmesine karar verildiğini açıkladı.

Sözcü, Lübnan Hizbullah terör grubunun İsrail’e yönelik saldırılarını sürdürmesi halinde “ölümcül” bir tepkiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Hizbullah, İran’ın yönlendirmesi ve desteğiyle dün bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini belirten Hagari, “Hizbullah Lübnan devletini ve vatandaşlarını tehlikeye attı.” dedi.

Hagari, “Kuzey sınırındaki güçlerimizi artırdık ve bize yönelik her türlü faaliyete agresif bir şekilde karşılık veriyoruz.” dedi.

PENTAGON, İSRAİL-HAMAS SAVAŞI NEDENİYLE 2 BİN ABD ASKERİNE HAZIR OL EMRİ VERDİ

İki ABD’li yetkili, Pentagon’un İsrail-Hamas savaşına yanıt vermek üzere yaklaşık 2.000 ABD askerine “hazır olun” emri gönderdiğini belirtti.

Askeri birliklerin, geçiş noktalarında güvenliği sağlama, ek tıbbi destek veya patlayıcı mühimmat desteği gibi çeşitli destek görevlerini üstleneceği bildirildi.

Bir yetkili, bu askerlerin İsrail’e gönderilmeyeceğini, ancak bölgedeki diğer ülkelere gönderilebileceğini ifade etti.

GÜNEY GAZZE’DE GEÇİCİ ATEŞKESİ İLAN EDİLDİ HABERİNİ HAMAS VE İSRAİL YALANLADI

Mısır’ın Rafah sınır kapısının yerel saat 9.00’da açılmasıyla aynı anda İsrail’in Güney Gazze’de geçici ateşkes ilan ettiği iddia edildi.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, ateşkes ABD, Mısır ve İsrail tarafından kabul edildi. Hamas, alınan karardan haberdar olmadıklarını açıkladı.

İsrail, Refah sınır kapısının Gazze’ye yardım girmesine izin vermek için ateşkes anlaşması yapıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Sınır kapısının muhtemelen yardımların Gazze Şeridi’ne girmesine ve yabancı pasaport sahiplerinin ayrılmasına izin vermek için kısa bir süre açık olacağı tahmin ediliyor.

Mısır, Filistinli mültecilerin topluca topraklarına girişinden endişe duyuyor.

GAZZE’DEKİ ENKAZ ALTINDA EN AZ 1,000 KİŞİ BULUNUYOR

Fotoğraf:WAFA

Filistin sivil savunma ekipleri, İsrail hava saldırıları tarafından yok edilen Gazze’deki binaların enkazı altında en az 1,000 kişi bulunduğunu bildirdi.

Sivil savunma yetkilileri, Gazze’deki binaların vurulmasından 24 saat sonra enkazlardan canlı çıkarıldığını belirtti ve enkazlar altında en az 1,000 kişi kayıp olduğunu ifade etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en az 2,750 kişi öldü ve en az 9,600 kişi yaralandı.

GAZZE’NİN KUZEYİNDEKİ NÜFUSUN YÜZDE 70’İ SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) merkezlerini boşaltması ve hizmetlerini durdurmasının ardından Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

İSRAİL’İN ALMANYA’DA İNŞA ETTİRDİĞİ SA’AR 6 KORVETLERİ İLK KEZ GAZZE OPERASYONUNDA KULLANILDI

İsrail Donanması’nın yeni teslim aldığı Sa’ar 6 sınıfı korvetler, ilk kez Gazze operasyonunda kullanıldı.

Alman Thyssenkrupp Marine Systems gemileri, German Naval Yards Kiel ile ortak bir girişimle inşa etti.Dört Sa’ar 6 sınıfı korvet tamamıyla teslim edildi.

Korvetlerde yaklaşık 290 km menzilli Gabriel 5 gemisavar füzeleri, Barak-8 Hava Savunma Füze Sistemi, 76 mm’lik top, torpido rampaları ve yakın savunma için uzaktan kumandalı silahlar bulunmaktadır.

Ayrıca, Sikorsky SH-60 Seahawk deniz tipi helikopterleri gemilere kalkış ve iniş yapabiliyor. Korvetlerin terör örgütlerinin kıyıdan fırlatılan roketlere karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı gündeme gelmişti.

İSRAİL ORDUSU, UNIT 44 ASKERLERİNİN KULLANDIĞI UKSS MİLİTANLARA ATEŞ AÇMASINI YAYINLADI

İsrail ordusu tarafından yayınlanan görüntülerde, 7 Ekim’de Gazze sınırına yaklaşan Hamas militanlarına karşı Unit 44 askerlerinin uzaktan silah sistemleri (UKSS) kullanarak ateş açtığı görülüyor. Bir asker, tesiz üzerinden “Komutan, savaş halindeyiz” dediği duyuluyor.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, Zikim üssündeki Unit 44 Savaş İstihbarat Toplama askerlerini ziyaret etti. Gallant, Unit 44 askerlerine “Bağımsızlık Savaşı’ndan bu yana İsrail’deki askerlerin yaşamadığını yaşadınız. Savaş koşullarında çalıştınız, ağır kayıplar verdiniz ve savaşta önemli bir rol oynadınız” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here