Estonya, Türkiye’den iki farklı tipte yaklaşık 230 adet zırhlı araç tedarik ediyor. Otokar ARMA 6×6 ve Nurol NMS 4×4 tedarikine yönelik sözleşmeler, bugün Estonya’da imzalandı.

Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi Otokar, dünyaca tanınan zırhlı araçlarından ARMA 6×6 Zırhlı Personel Taşıyıcı araçları için Estonya’dan yaklaşık 130 milyon Euro tutarında sipariş aldı. Siparişe ilişkin anlaşma, 18 Ekim tarihinde Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECD Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar ve Otokar Askeri Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi tarafından Estonya’da imzalandı.

Araçlarla birlikte bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de kapsayan sözleşmeye göre, teslimatların 2024 yılı ikinci yarısında başlaması, 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Estonya Silahlı Kuvvetleri (EDF), satın alma kararı öncesinde uluslararası çapta kendini kanıtlamış adayları hem ticari hem de teknik açıdan çok kapsamlı bir değerlendirmeye tabii tuttu. ARMA 6×6 üstün teknik özellikleriyle global rakipleri arasından sıyrılarak tercih edilen araç oldu.

Otokar’ın savunma sanayii alanında küresel bir oyuncu olduğunu belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi, “Estonya Silahlı Kuvvetlerine ARMA 6×6 araçlarımızla hizmet edecek olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi Otokar’ın 33 bine yakın askeri aracı 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede görev yapmaya devam ediyor. Global ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz ile kullanıcılarımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz.”

NUROL, ESTONYA İLE NMS (YÖRÜK) 4×4 TEDARİK ANLAŞMASI İMZALADI

Estonya Ordusu ile NMS (YÖRÜK)4×4 tedariki için yeni bir sözleşme imzaladı. Yaklaşık 70 milyon Euro değerindeki anlaşma kapsamında NMS 4×4 tedarik edecek. Sözleşmeyi Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol imzaladı.

Estonya Ordusu’nun açtığı 4×4 zırhlı araç ihalesinde kısa listeye üç Türk şirket kaldı. İhaleye Fransa, Finlandiya, İsrail, İspanya ve Türkiye katılmıştı. Kısa listeye ise Otokar Cobra, BMC Amazon, Nurol Yörük ve Ejder Yalçın kalmıştı.

Düşük ağırlığı ve yüksek koruma özellikleri, en zorlayıcı ve asimetrik tehditler karşısında operasyonel üstünlük ve yüksek esneklik sağlayan NMS 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı kompozit malzeme zırhının mükemmel bir kombinasyonu ile üretildi. Ayrıca, segmentindeki diğer araçlara kıyasla daha yüksek hız ve üstün koruma özellikleri sayesinde NMS Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı VIP konvoylarında koruma aracı olarak uygundur.

NMS Zırhlı Muharebe Aracı konfigürasyonu, mürettebat (sürücü, araç komutanı ve nişancı) dahil olmak üzere dokuz kişiyi taşıyacak şekilde tasarlanırken, diğer konfigürasyonların yolcu sayısı amaca göre değişmektedir.”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur’un katılımlarıyla düzenlenen imza töreninde, iki ülke bakanı arasında imzalanan İyi Niyet Mektubu’nun (LOI) ardından, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve ECDI Genel Müdürü Magnus Valdemar Saar arasında iki ülkenin savunma sanayiindeki iş birliğine ilişkin bir protokol imzalandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here